REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Coś dla miłośników mądrości - ostatni dzień z filozoficznymi e-bookami

Dziś ostatnia szansa na zakup promocyjnych e-booków z zakresu filozofii. Ci, którzy w wolnych chwilach lubią oddać się lekturze skłaniających do refleksji treści, mogą liczyć na dostępność dzieł takich autorów jak Kołakowski, Fromm, czy Lewis.

21.02.2013
20:50
Coś dla miłośników mądrości - ostatni dzień z filozoficznymi e-bookami
REKLAMA
REKLAMA

Niccolo Machiavelli należał do grona wybrańców o umysłach światłych i prężnych, dlatego choć ze światem żywych pożegnał się jakieś 500 lat temu, wciąż zmartwychwstaje na nowo. Jako że to nie Golgota czy Zombieland, sławny polityk i pisarz ożywa tylko pośrednio dzięki swoim nie dającym się zamknąć w sztywne ramy czasu teoriom. O świetności odrodzeniowej myśli autora Księcia postanowił przypomnieć Tim Phillips. W efekcie powstała książka o mało zaskakującym tytule: Niccolo Machiavelli. Książę. Phillips przekonuje, że makiawelizm to nie czasy zamierzchłe, jedna z wielu zapomnianych doktryn, a przygnębiająca teraźniejszość. Zawartość powstałego kilka wieków temu dzieła zostaje przeniesiona na grunt współczesności, idee Machiavellego rozwinięte, skomentowane i odniesione do konkretnych przykładów z życia. W wielu miejscach Phillipsowi nie można odmówić racji i umiejętności formułowania stwierdzeń trafnych i prawdziwych. Z książką warto się zapoznać, jednak w pierwszej kolejności wskazane jest sięgnięcie po oryginał.

Kolejną interpretatorką stworzonej wiele lat wcześniej teorii jest Karen McCreadie. Autorka zwróciła się ku czasom nieco późniejszym, bo oświeceniowym. Inspiracją dla jej książki stał się Adam Smith, wybitny filozof, prekursor ekonomii, autor Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. McCreadie, podobnie jak Philips interpretuje intelektualny dorobek dawnego myśliciela i odnosi go do współczesności. Bogactwo narodów to pozycja szczególnie cenna dla zapalonych ekonomistów.

O cudach, niebie i piekle, Bogu i diabłach oraz o miłości przeczytać można dzięki C. S. Lewisowi i jego  dziełom: Cuda, Podział ostateczny, Cztery miłości, Chrześcijaństwo po prostu, Listy starego diabła do młodego. Pierwsze z wymienionych traktuje o cudach, ich prawdziwości i znaczeniu. Drugie poświęcone jest rozważaniom na temat piekła i nieba, zła i dobra w kontekście doczesnego życia każdego człowieka, faktu, że wszyscy wciąż jeszcze mają wybór i stale powinni wybierać słusznie - tak by na końcu pośmiertnym autobusem pojechać w górę, nie w dół. Wśród czterech miłości wyszczególnione zostały: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczna oraz miłość do Boga i bliźniego. Owym czterem typom Lewis poświęcił trzecią z omawianych pozycji. Dwie kolejne to przemyślenia na temat chrześcijaństwa oraz sposobów działania zła. Artystyczny dorobek Lewisa z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto jest zainteresowany tematyką religijną.

Prezentowana oferta jest szczególnie obfita w dzieła Zygmunta Baumana. Czytelnicy mają do wyboru osiem książek polskiego filozofa. Bauman porusza tematykę najważniejszych problemów współczesnego świata i współczesnego człowieka a także radzi jak żyć (Sztuka życia). Ponadto dzieli się też swoim prywatnym światem. Czyni to w pozycji zatytułowanej To nie jest dziennik, która jednak w dużej mierze okazuje się dziennikiem autora. To niepowtażalna okazja by zagłębić się w rzeczywistość jednego z najbardziej znanych, polskich filozofów XX wieku.

REKLAMA

Co ponadto? Serie mini-wykładów o maxi-sprawach Leszka Kołakowskiego, Ułamek filozofii oraz Moje słuszne poglądy na wszystko tegoż autora. Nie zabrakło także publikacji, w której poszukiwana jest odpowiedź na pytania, które każdy zadał sobie przynajmniej raz: czym jest szczęście? Jak je zdobyć? Swoimi rozważaniami na ten temat z czytelnikami podzielił się Jean d'Ormesson w Traktacie o szczęściu. Z kolei Umberto Eco w Wymyślaniu wrogów swoim odbiorcom przekazał refleksje na rozmaite tematy, bezpośrednio dotykające czasów współczesnych.

Ostatnim z filozofów, których dzieła zostały objęte promocją jest Erich Fromm: Mieć czy być. Choć jest on jednym z najbardziej znanych psychoanalityków, tym razem nie koncentrował się przede wszystkim na stworzonej przez Freuda a rozwijanej przez wielu innych teorii. Naturalnie, psychologicznej analizy współczesności nie brakuje, jednak przedmiotem Mieć czy być są rozważania na temat upadku cywilizacji Zachodu, niedoskonałości systemu oraz tego, jak żyć, by być szczęśliwym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA