REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka

Zapowiedzi filmowe na rok 2009

Z każdym kolejnym nowym rokiem jest jeden i ten sam problem - sądzi się, że będzie on lepszy od poprzedniego. Mam nadzieję, że te przypuszczenia spełnią się w świecie filmowym, bo tak naprawdę w 2008 roku było bardzo mało interesujących pozycji, które mogłyby zachwycić przeciętną publikę. Rok 2009 zapowiada się o niebo lepiej.

REKLAMA

Polska

REKLAMA

Nasza rodzima kinematografia może doczekać się istnego przełomu na tle komercyjnych komedii. Mimo iż sam sceptycznie spoglądam na polskie kino, to wiarę w nasz rodowy humor może nam przywrócić Juliusz Machulski, twórca m.in. Seksmisji, Vabanków, Kingsajza czy Vinci. Ile waży koń trojański pojawił się wprawdzie w kinach pod koniec grudnia, ale jego echa mogą brzmieć przez cały kolejny rok. Reżyser postanawia przenieść widzów tam, gdzie sam czuł się najlepiej - do czasów PRL-u. Znowu będzie gonitwa za papierem toaletowym, różne kiczowate stroje oraz Robert Więckiewicz z charakterystycznym wąsikiem. Głównym wątkiem będzie oczywiście miłość, ale do romantycznej to będzie jej daleko.

Robert Więckiewicz w filmie Ile waży koń trojański?

Natomiast, pod koniec stycznia twórcy Lejdis i Testosteronu naszykowali dla nas kolejną komedię nieobyczajną. Idealny facet dla mojej dziewczyny (tytuł w bardzo amerykańskim stylu) ma być złotym środkiem między dwoma wcześniejszymi filmami duetu Konecki i Saramonowicz. Będą więc zarówno dziewczyny uderzające swoich facetów na powitanie, jak i hedonistyczni mężczyźni koncentrujący się jedynie na przyjemności. Nie można też zapomnieć o Tomaszu Kocie, który wcieli się w rolę aktora filmów pornograficznych z owcami w roli głównej. Brzmi beznadziejnie? Absurdalnie? Amerykańsko? No tak, ale Polacy uwielbiają wręcz ten styl kreowania komedii. Dlatego pod koniec lutego, przyjdzie czas na kolejną komedię z Piotrem Gąsowskim w roli Prezydenta RP. Zamiana ma być przełomową komedią omyłek, w której przypadkowo dochodzi do zamiany płci rodem z najbardziej znanych i lubianych hollywoodzkich komedyjek.

Kadr z filmu Popiełuszko

Szykuje się również kino ambitne i poważne. Film Bracia Karamazow na podstawie dzieła Dostojewskiego został zgłoszony jako czeski kandydat do Oscara. Mimo to, znajdziemy tam również polskich aktorów oraz polskie korzenie. Akcja filmu rozgrywa się w Krakowie, a dramat psychologiczny, jaki jest tam odgrywany, był już nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni. Reżyserem jest Petr Zelenka, twórca słodko-gorzkich komediodramatów jak Samotni czy Guzikowcy. Pod koniec lutego zawita do kin również kolejny film mający aspiracje do zostania narodowym dziedzictwem kulturowym. Popiełuszko - podczas dwu i pół godzinnego seansu - ma nam przedstawić historię kapelana Solidarności, a w szczególności sprawę związaną z jego tajemniczym morderstwem, które nie zostało jeszcze do końca rozwiązane. Oby film uniknął patetyczności i stronniczości rodem z Katynia Wajdy, choć jest to rzecz praktycznie niemożliwa.

Zmysłowa Penelope Cruz w filmie Vicky Cristina Barcelona

W najbliższej przyszłości możemy również oczekiwać kolejnych tytułów z gwiazdami TVN-owskimi jak Kochaj i tańcz czy Miłość na wybiegu, próbujących po raz kolejny doścignąć hollywoodzkie odpowiedniki. Ten pierwszy będzie mieszanką Step up i Zatańcz ze mną, zaś ten drugi wydaje się być spłyconą wersją filmu Diabeł ubiera się u Prady pomieszanym z BrzydUlą. Dla fanów komisarza Henryka i proboszcza Królewskiego Mostu, Jacek Bromski szykuje U Pana Boga za miedzą, a wielbiciele Czesia, Anusiaka i spółki powinny z radością podskakiwać na informację o kinowej pełnometrażówce pt. Włatcy móch. Ćmoki, Czopki i Mondzioły. Swoje nowe produkcje szykują również m.in. Janusz Morgenstern (Mniejsze zło), twórca Wesela Wojtek Smarzowski (Dom zły) oraz Andrzej Wajda (Tatarak).

Świat

Początek roku 2009 w polskich kinach odbędzie się pod znakiem Oscarów. Pierwsze dwa miesiące to prezentacja hitów tegorocznej gali. Będzie więc i Obywatel Milk Gusa van Santa o pierwszym polityku, który otwarcie się przyznał do bycia homoseksualistą; Droga do szczęścia będąca ponownym spotkaniem DiCaprio i Winslet na ekranie; Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, epos Finchera oparty na noweli Fitzgeralda; Oszukana i Gran Torino, dwa dramaty Clinta Eastwooda; Frost/Nixon badający historię Ameryki z czasów afery Watergate; oraz Wątpliwość z Meryl Streep i Philipem Seymourem Hoffmanem w roli duchownych borykających się z problemem molestowania nieletnich w kościele katolickim.

Mickey Rourke jako Zapaśnik

Nie zabrakło również miejsca dla Grand Prix w Cannes, włoskiego filmu Gomorra, który jest najpoważniejszym kandydatem do zdobycia Oscarowej nominacji. W marcu natomiast zobaczymy Zaklinacza słów Daldry'ego z Kate Winslet; Siedem dusz - drugą kolaborację Mucinno-Smith po W pogoni za szczęściem; Che, pięciogodzinny film biograficzny o Che Guevarze z Benicio del Toro w roli głównej. W kwietniu ma się również pojawić ostatni film Woody'ego Allena Vicky Cristina Barcelona z Penelope Cruz, która za swoją rolę zdobyła już wiele nagród i jest pretendentką do Oscarowej statuetki. Swoich polskich premier nie mają jeszcze Slumdog Millionare Danny'ego Boyle'a (reżysera kultowego Trainspotting) i Zapaśnik Aronofsky'ego z rewelacyjnym Mickey Rourkie'em.

Obsada nowej wersji Star Treka

Rok 2009 to również ekranizacje znakomitych powieści. Droga Cormaca McCarthy'ego z Viggo Mortensenem w roli ojca, Hańba Coetzee'a z Johnem Malkovichem oraz Shutter Island autora Rzeki tajemnic w reżyserii Martina Scorsese. Do tego dochodzi jeszcze ekranizacja Miasta ślepców, zrealizowana przez twórców Miasta Boga i Wiernego ogrodnika oraz filmowa adaptacja prozy Coehlo Weronika postanawia umrzeć. Miejmy nadzieję, że te produkcje nie zostaną potraktowane patetycznie i pretensjonalnie jak kinowa wersja Miłości w czasach zarazy, która była jednym z największych rozczarowań ubiegłego roku.

Na koniec są jeszcze pozycje oczekiwane przez tak wielu ludzi, że już teraz można je nazwać wydarzeniami roku 2009. Inglourious Basterds Quentina Tarantino ma być pokazany na festiwalu w Cannes. Gwiazdorska obsada oraz pierwszy wojenny film tego niekonwencjonalnego reżysera to tylko parę cech, dzięki którym nie będzie można koło tej pozycji przejść obojętnie. To samo tyczy się The Wolfman z Benicio del Toro i Anthonym Hopkinsem, będącym remake'em klasyki horroru z lat 40. Anioły i demony Rona Howarda według kolejnej powieści Dana Browna może być o wiele lepszą pozycją niż Kod da Vinci z powodu mniejszej presji względem reżysera oraz lepszego jakościowo literackiego pierwowzoru. Ostatnim, najbardziej wyczekiwanym, filmem jest prequel kultowej serii, której fani wiecznie będą się kłócili z wielbicielami Star Wars. Tak, mowa o Star Trek, gdyż nowa wersja ma zamiar wyjść na początku maja. Główne role obsadzone są przede wszystkim przez gwiazdy młodego pokolenia, a reżyserią zajął się sam J.J. Abrams, twórca Cloverfield oraz serialu Lost - Zagubieni.

REKLAMA
Plakat z filmu Inglourious Basterds w reżyserii Quentina Tarantino

Oczywiście jest jeszcze wiele przedsięwzięć, które w 2009 roku mogą zrobić furorę. Wystarczy wspomnieć o najnowszym filmie James Camerona Avatar, o nowej wersji Piątku 13-tego czy kontynuacji Halloween, ponownie w reżyserii Roba Zombiego. Niepokorne nastolatki oczekują wakacyjnej premiery obrazu Harry Potter i Książę Półkrwi, a wszyscy fani kina katastroficznego na odrodzenie Emmericha filmem 2012. Zaś wielkie hollywoodzkie wytwórnie szykują nam drugą część Transformersów, czwartą odsłonę Szybkich i wściekłych i Oszukać przeznaczenie oraz kasowe hity - GI JOE, Watchmen - Strażnicy oraz X-Men Origins: Wolverine. Tę wybuchową mieszankę można podsumować tylko w jeden sposób - w tym roku na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA