1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka

Zapowiedzi filmowe na 2008 r.

Czyli co w przyszłym roku w kinach będzie błyszczeć

Gdzie jesteś Amando?

Debiut reżyserski Bena Afflecka, który może zostać nagrodzony nominacją do Oscara. Historia przenosi nas do Bostonu do dzielnicy Dorchester, gdzie ginie 4-letnia Amanda. Jej ciocia nie jest zadowolona z przebiegu śledztwa policyjnego, więc wynajmuje prywatnych detektywów, którzy mają zbadać sprawę na własną rękę. Scenariusz do filmu został napisany na podstawie powieści autora "Rzeki tajemnic". Ominęły go nominacje do Złotego Globu, ale widzowie i krytycy amerykańscy docenili obraz. Za niedługo dowiemy się czy Akademia Filmowa równie optymistycznie go przyjmie.

Gdzie jesteś Amando?

Premiera światowa: 05.09.2007

Polska premiera: 29.02.2008

To nie jest kraj dla starych ludzi

Bracia Coen wstrząsnęli Ameryką właśnie tym filmem. Zyskali nominację do Złotego Globu (Akademia Filmowa również powinna ich docenić) oraz mnóstwo nagród na innych krajowych festiwalach. Myśliwy Moss odnajduje paczkę z heroiną, walizkę z ogromną sumą pieniędzy oraz wielu zabitych niedaleko granicy z Meksykiem. Na jego tropie jest podstarzały szeryf oraz zabójca na zlecenie. Moss wraz z rodziną muszą się ukrywać przed niebezpieczeństwem. W rolach głównych: Tommy Lee Jones, Javier Bardem i Josh Brolin. Wielu krytyków nominuje go jako zwycięzcę Złotego Globu oraz najważniejszego Oscara - za najlepszy film. Czas pokaże...

To nie jest kraj dla starych ludzi

Premiera światowa: 19.05.2007 (festiwal w Cannes)

Polska premiera: 01.02.2008

Pokuta

Oto jeden z filmów, który uzyskał najwięcej nominacji do tegorocznych Złotych Globów. Obraz Joe'a Wrighta opowiada historię trzynastoletniej Briony Tallis, która przypadkiem zauważa scenę miłosną pomiędzy swoją siostrą Cecilią oraz młodym Robbie'em. Wykorzystuje tą sytuację, aby wymyślić historię, którą potem może wykorzystać w pisanej przez nią sztuce. Przez tą bujną wyobraźnię Briony, Robbie trafia do więzienia, a później na wojnę. Popełniony grzech chce ona odpokutować poprzez pisanie. James McAvoy i Keira Knightley mają ogromne szanse na zdobycie najważniejszych nagród. Krytycy są produkcją zachwyceni.

Pokuta

Premiera światowa: 29.08.2007

Polska premiera: 08.02.2008

Wojna Charliego Wilsona

Drugie miejsce w ilości zdobytych nominacji do Złotych Globów. Najnowszy film twórcy oscarowego "Bliżej" skupia się tym razem na amerykańskiej polityce. Nichols bierze pod lupę postać teksańskiego kongresmana Charliego Wilsona oraz jego zaangażowanie i potajemne interesy w Afganistanie. W rolach głównych występują m.in. Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman oraz wielka nieobecna gwiazda Hollywoodu - Julia Roberts. Każda z ról jest wyjątkowo specyficzna, a Hanks może zyskać dużą szansę na oscarową statuetkę (tak samo jak Julia Roberts).

Wojna Charliego Wilsona

Premiera światowa: 21.12.2007

Polska premiera: 22.02.2008

Teeth

Film reklamowany jako jeden z najgorszych snów każdego mężczyzny. "Teeth" przedstawia historię nastolatki Dawn O'Keefe, która po wizycie u ginekologa dowiaduje się, że posiada uzębioną waginę [dżizas! - Volt.]. Wykorzystuje to, aby pobudzić swój morderczy instynkt. Przyniesie to horrendalne skutki. Film reklamowany jako czarna komedia może być bardziej przerażający i trzymający w napięciu niż "Fatalne zauroczenie" czy "Nagi instynkt". Na Zachodzie krytycy są zachwyceni.

Teeth

Premiera światowa: 18.01.2008

Polska premiera: nieznana

The Dark Knight

Christopher Nolan - reżyser "Memento" - ostatnimi laty zasłynął przenosząc swoją mroczną wizję historii Batmana na duży ekran. Postanowił nie kończyć na jednej części. "The Dark Knight" jest kontynuacją nowego, mniej groteskowego spojrzenia na tę komiksową postać. Do wcześniejszej obsady dołącza Heath Ledger (Joker), Aaron Eckhart (Two-Face) oraz Maggie Gyllenhaal. Zwiastun zapowiada znakomite kino! Miejmy nadzieję, że Nolan nie zejdzie poniżej poziomu wcześniejszej części.

The Dark Knight

Premiera światowa: 17.07.2008

Polska premiera: 22.08.2008

Hellboy 2: The Golden Army

Hellboy to znak, że Guilermo del Torro znalazł się w Hollywood. Zwiastun drugiej części oznacza, że czuje się w nim całkiem dobrze, a Amerykanie go polubili. Tym razem autor "Labiryntu Fauna" będzie mógł wykorzystać więcej swojej wyobraźni, która pomaga mu w tworzeniu alternatywnych światów. W amerykańskich podziemiach czai się mistyczna grupa, która wywołuje wojnę ludzkości. Jedynym ratunkiem jest tajna broń rządowa - Hellboy. Pierwsza część pozostawiła niedosyt. Oby tylko w swoim kolejnym komercyjnym produkcie del Torro nie wywołał u widzów uczucia przesytu. Zwiastun prezentuje się wybornie, ale granica jest bardzo cienka.

Hellboy 2: The Golden Army

Premiera światowa: 10.07.2008

Polska premiera: 05.09.2008