Po dwumiesięcznej przerwie powracają zapowiedzi filmowe. Oto zestawienie najciekawiej zapowiadających się produkcji na najbliższe kilka miesięcy.

Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

Tematem numeru w tym miesiącu jest sylwetka Woody'ego Allena oraz jego twórczość. W zapowiedziach nie powinno więc zabraknąć odrobiny informacji o najnowszym filmie reżysera. Vicky i Cristina to dwie najlepsze przyjaciółki, które postanawiają wyjechać na wakacje do Hiszpanii zanim Vicky wyjdzie za mąż. W Barcelonie spotykają rozwiedzionego malarza i obydwie się w nim zakochują po uszy. Wkrótce jednak pojawia się jego była żona, która komplikuje nieco sprawy. Ten komediodramat romantyczny ma w sobie łączyć styl z czasów świetności Allena i tematykę londyńskiej trylogii. Zwiastun ujawnia nam odrobinę erotyczny klimat całej produkcji oraz zalążek sceny lesbijskiego pocałunku Cruz i Johannson, o której było dosyć głośno przez parę miesięcy. Oficjalna premiera odbyła się na festiwalu w Cannes i publika była zachwycona. O polskiej dacie premiery jeszcze nic nie wiadomo.

Premiera światowa: 17 maj 2008

Religulous

Religulous

Reżyser kontrowersyjnego Borata postanawia znowu zadrzeć z amerykańską społecznością i pokazać w nieco innym świetle cechy religijności kraju. Aby tego dokonać, poprosił Billa Mahlera, by wyruszył w podróż przez Amerykę i dowiedział się czegoś o różnych aspektach pobożności. Oczywiście, aby dokument zyskał dozę popularności, twórcy postanowili ukazać w nim skrajne zachowania względem obrony chrześcijańskich wartości. Do tego garść politycznych przemówień o "boskim" charakterze mimo sekularyzacji państwa i otrzymamy niemalże katolicką wersję Fahrenheit 9/11. Kościół pewnie już szykuje oświadczenie ustosunkowujące się do treści filmu, ale na jego treść trochę sobie poczekamy. Premiera światowa została ustalona na początek października.

Premiera światowa: 3 październik 2008

Totalny kataklizm

Totalny kataklizm

Jason Friedberg i Aaron Seltzer nie dają za wygraną. Po tragicznej parodii Poznaj moich Spartan przyszła pora na kolejny bezsensowny i alogiczny film ośmieszający wszelkie produkcje, jakie zdobyły wysokie notowania w światowych box office'ach. Fabuła - jeśli takowa w ogóle będzie istnieć - skoncentruje się na grupie atrakcyjnych dwudziestolatków, którzy muszą odnaleźć schronienie przed serią naturalnych kataklizmów, jakie atakują miasto. Kolejny dowód na to, że twórcy najprawdopodobniej nie dorośli do stworzenia normalnego kina. Zwiastun - który wcale nie jest śmieszny - pokazuje, że parodiowane będą takie obrazy jak Iron Man, Zaczarowana, Hancock, Seks w wielkim mieście, a nawet Juno. Kroci na tym nie zarobią. Mel Brooks, where art thou?

Premiera światowa: 29 sierpień 2008

Polska premiera: 21 listopad 2008

Tajne przez poufne

Tajne przez poufne

Po rewelacyjnej ekranizacji książki Cormaca McCarthy'ego, bracia Coen postanawiają wrócić do istoty czarnej komedii, w której są bezapelacyjnymi mistrzami. Pracownicy siłowni odnajdują płytę CD pełną tajnych plików CIA. Chcąc zarobić, postanawiają szantażować agenta, który pozostawił płytę oraz żądają odpowiedniej sumy za jej oddanie. Jednakże są to amatorzy, więc nie wszystko idzie po ich myśli. Gwiazdorska obsada (Pitt, Clooney, Swinton, Malkovich) oraz kunszt reżyserski Coenów sprawia, że jest to jedna z najciekawiej zapowiadających się pozycji w tym roku.

Premiera światowa: 12 wrzesień 2008

Polska premiera: 24 październik 2008

Udław się

Udław się

Clark Gregg ekranizuje powieść twórcy Podziemnego kręgu. Udław się to historia Victora Mancini - uzależnionego od seksu byłego studenta medycyny opiekującego się chorą matką. Na co dzień pracuje w skansenie jako przewodnik oraz regularnie uczęszcza na grupy wsparcia "anonimowych" seksoholików. Wkrótce jednak zakochuje się w pielęgniarce, która opiekuje się jego chorowitą rodzicielką. Co zrobi Victor? Po filmie można oczekiwać dużo. Nie dość, że otrzymał specjalną nagrodę jury na tegorocznym festiwalu Sundance, to jeszcze jest filmową wersją książki autora Fight Club uznanego za jednego z najlepszych pisarzy XXI wieku. Poprzeczka ustawiona jest wysoko i miejmy nadzieję, że Gregg debiutujący w roli reżysera nie zepsuje dobrego materiału. Wersja papierowa Udław się uznawana była za kontrowersyjną i zawierającą treści pornograficzne. W rolach głównych m.in. Sam Rockwell, Anjelica Huston i Kelly Macdonald.

Premiera światowa: 26 sierpień 2008

Polska premiera: 17 październik 2008

Lustra

Lustra

Kolejny remake azjatyckiego horroru. Kiefer Sutherland wciela się w rolę byłego policjanta mieszkającego z rodziną na amerykańskich przedmieściach. Pewnego dnia atakuje ich nieznana siła, która sieje spustoszenie w ich "bezpiecznym" i pięknym domu. Odpowiedź tkwi w lustrach. Francuski reżyser, Alexander Aja, najwyraźniej lubi realizować filmy w Hollywood - żaden z nich nie był bowiem słaby. Miejmy nadzieję, że jego wersja Luster będzie równie dobra jak oryginał. Choć znając z doświadczenia, pewnie spłycą fabułę do amerykańskich standardów. Oby tylko Ring z Watts, aniżeli Oko z Albą przysłużyło się twórcom jako wzór.

Premiera światowa: 15 sierpień 2008

Polska premiera: 28 listopad 2008