Oto najciekawiej zapowiadające się pozycje na najbliższe miesiące

Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

Co porabia Darren Lynn Bousman? Po swoim wkładzie w tworzenie historii kina komercyjnego, reżyser postanowił porzucić robienie kolejnych wersji Pił i nakręcić coś zupełnie innego. Repo! The Genetic Opera to jego najnowsze dzieło, które będzie rozpowszechnianie w amerykańskich kinach już od 7 listopada. Akcja dzieje się w przyszłości, w chylącym się ku upadkowi świecie. Przeszczepy organów są potrzebne z dnia na dzień, lecz trudno znaleźć odpowiednich dawców. Istnieje jednak firma, GeneCo, która dostosowuje organy wewnętrzne do potrzeb klienta i jest jedyną alternatywą na uratowanie życia. Jednakże nic za darmo. Firma skrupulatnie wymaga od swoich pacjentów miesięcznej zapłaty za przeszczepiony organ. Gdy ktoś spóźni się z opłatą, wysyłają mordercę - Repo - pozbywającego się nieposłusznych klientów. Po premierze na jednym z festiwali w Toronto, krytycy jednomyślnie stwierdzili, że jest to jeden z najoryginalniejszych obrazów tego roku. W końcu nie na co dzień mamy do czynienia z mieszanką musicalu/rock opery i horroru. W rolach głównych m.in. Paul Sorvino, Alex Vega oraz Sarah Brightman i Paris Hilton.

Premiera światowa: 7-11-2008

Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

Jeśli odczuwacie zafascynowanie scenariuszem Zakochanego bez pamięci lub obrazu Być jak John Malkovich, to powinniście niecierpliwie oczekiwać debiutu reżyserskiego Charliego Kaufmana. Główny bohater, Caden Cotard, odniósł ogromny sukces jako reżyser Śmierci komiwojażera - sztuki Arthura Millera. Teraz sam pracuje nad własną sztuką, która ma być tak przełomowa, że poruszy cały teatralny światek. Jednakże im więcej czasu nad nią spędza, tym bardziej zatraca się w wyimaginowanym świecie. Ostatecznie dochodzi do momentu, w którym cienka granica między rzeczywistością a fikcją zostaje zatarta. W roli głównej zobaczymy Philipa Seymora Hoffmana, który najprawdopodobniej otrzyma za swoją rolę oscarową nominację.

Premiera światowa: 24-10-2008

Polska premiera: rok 2009

Filth and Wisdom

Filth and Wisdom

Madonnie zachciało się zakosztować kawałka filmowego życia. Tym razem jednak stanęła po drugiej stronie ekranu. Oto poznajemy Holly, Juliette i A.K., którzy dzielą razem jedno mieszkanie. Mają swoje własne marzenia i problemy. Holly jest profesjonalną baletnicą i jest przez cały czas spłukana; Juliette chce pomóc głodującym dzieciom w Afryce, choć sama cierpi na głód narkotykowy, zaś A.K. pragnie zostać gwiazdą rocka, choć by móc się utrzymać spełnia fantazje seksualne klientów. Jak ta trójka przyjaciół poradzi sobie w brutalnym świecie? Madonna jaka jest, każdy wie, dlatego na początku można nabrać lekkiego sceptycyzmu względem tej produkcji. Aczkolwiek redakcja Playback uwielbia wąsacza Eugene'a Hutza (grającego tutaj A.K.'a), a w szczególności piosenki jego kapeli - Gogola Bordello - dlatego gdy w zwiastunie usłyszeliśmy charakterystyczny głos wokalisty oraz niesamowity utwór Wanderlust King, zrozumieliśmy jedno - obok tego filmu nie będzie można przejść obojętnie.

Premiera światowa: 17-10-2008

Polska premiera: rok 2009

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

David Fincher - znany głównie z Siedem, Podziemnego kręgu i Zodiaku - proponuje nam tym razem zupełnie inne emocje. Ekranizuje nowelę Francisa Scotta Fitzgeralda o tym samym tytule. Film opowiada historię Benjamina Buttona, który urodził się starcem i wraz z wiekiem młodnieje. Przy okazji poznaje, co to miłość, przyjaźń i wojna. Ten nietypowy epicki melodramat może wejść do kanonu współczesnego kina amerykańskiego, lecz jak na razie reżyser walczy z producentami o długość filmu. Obraz miał trwać ponad trzy godziny, lecz dla wytwórni to było zbyt dużo. Po kilkukrotnym skróceniu, produkcja ma trwać ponad dwie i pół godziny, choć nie wiadomo, czy to dla producentów nadal nie będzie za długo. Miejmy jednak nadzieję, że "wielkie szychy" pójdą po rozum do głowy i dadzą Fincherowi wolną rękę. W końcu, na przykładzie Babylon A.D. można zauważyć, co się dzieje z filmem, gdy wytnie się z niego ponad 60 minut. W rolach głównych zobaczymy m.in. Brada Pitta i Cate Blanchett.

Premiera światowa: 19-12-2008

Polska premiera: 23-01-2009

Revolutionary Road

Revolutionary Road

Oto kolejny oscarowy faworyt. Sam Mendes (reżyser American Beauty) łączy ponownie Leonarda DiCaprio i Kate Winslet w jednym filmie - po epickim Titanicu aktorzy mają szansę znowu zebrać garść nagród w trakcie gali 2009. Akcja filmu dzieje się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. Młode małżeństwo wychowujące dwójkę dzieci przenosi się z miasta na przedmieścia i próbuje idealnie funkcjonować w spełnianiu swoich marzeń. Jednakże para skrywa frustracje związane z niespełnieniem się zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Tylko czekać, aż wybuchnie bomba, która rozpęta piekło w ich "perfekcyjnym" bytowaniu. Jeśli Mendes stworzy nam historyczny obraz społeczeństwa, takie American Beauty tudzież Małe dzieci lat 50., to sukces gwarantowany.

Premiera światowa: 26-12-2008

Polska premiera: 30-01-2009