REKLAMA

Już niebawem Nowy Rok. Drogi czytelniku, czy masz już naszykowane noworoczne postanowienia? Jeśli zamierzasz wydawać mniej pieniędzy na kino, to zobacz wpierw, co polscy i światowi dystrybutorzy proponują nam w roku 2008.

REKLAMA

Cloverfield

REKLAMA

Oto jeden z najlepiej zapowiadających się horrorów roku 2008. "Cloverfield" był projektem trzymanym w ścisłej tajemnicy i najpierw został nazwany "1-18-08". Teraz pojawił się zwiastun wyjaśniający zagadkę filmu. Akcja dzieje się w Nowym Jorku. Grupa przyjaciół urządza ogromną imprezę, w trakcie której jedna z osób zauważa eksplozję w centrum miasta. Spanikowani goście wychodzą na ulicę, by zobaczyć, co się wydarzyło. Okazuje się, że nieznane stwory szerzą krwawą apokalipsę wśród nowojorczyków. Film pewnie nie byłby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie forma realizacji. Matt Reeves postanowił akcję obrazu przedstawić z oczu bohatera i skoncentrować się na ludzkim strachu, wprowadzając styl paradokumentu. Za bohaterami zawsze kręci się kamerzysta, relacjonujący "na żywo" aktualną sytuację mieszkańców. Taka forma wykreowała odpowiedni klimat w "Blair Witch Project", ale czy w "Cloverfield" - zrealizowanym ze zdecydowanie większym rozmachem - również to zadziała? Amerykanie przekonają się o tym niebawem.

Światowa premiera: 18 styczeń 2008

Cloverfield

PS. I Love You

Hilary Swank bierze przykład od Halle Berry. Oscar za rolę w "Za wszelką cenę" spowodował, że dostaje mnóstwo propozycji ról w marnych filmach, ale za to z ogromnym budżetem. Klapę już zaliczyła, grając w "pseudo-omenowskim" horrorze "Plaga", więc teraz pora na drobny skok w górę. "PS. I Love You" opowiada historię Holly Kennedy, której mąż Gerry umiera na skutek poważnej choroby. Pogrążona w depresji nie chce wychodzić z domu, lecz wkrótce coś zmienia jej życie. Pewnego dnia otrzymuje listy od Gerriego, który zaplanował jej kolejne lata życia. Holly, pod opieką zmarłego ukochanego, zaczyna spełniać jego zachcianki. Wygląda to na romantyczny film sezonowy (podobnie jak "Holiday" z Diaz i Winslet), ale nazwiska producentów obrazu "Diabeł ubiera się u Prady" mogą spowodować nie tylko ogromną liczbę widzów na salach kinowych, ale również w miarę pozytywne oceny filmowych krytyków.

Światowa premiera: 20 grudzień 2007

Polska premiera: 14 luty 2008

P.S. I Love You

Ostrożnie, pożądanie!

Ang Lee, twórca Oscarowych hitów "Brokeback Mountain" oraz "Przyczajony tygrys, ukryty smok" po raz kolejny chce sobie przysporzyć okazji do odebrania złotej statuetki. Tym razem chce zaczarować Akademię, jak również widzów, thrillerem wojennym o zabarwieniu erotycznym. Akcja dzieje się w latach .30 XX wieku. Ruch oporu w Szanghaju chce zlikwidować ważną osobistość, pracującą dla chińskiego rządu. W tym celu, wysyła piękną młodą studentkę, aby uwiodła ofiarę i niczym najlepszy płatny zabójca - pozbawiła życia w najmniej spodziewanym momencie. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż bohaterka zaczyna się zakochiwać w swoim wrogu numer jeden.

Film zyskał wysokie noty na wielu festiwalach i jest wymieniany jako faworyt Oscarowego wyścigu. Czy spodoba się Polakom? Dowiemy się o tym tuż po Nowym Roku.

Światowa premiera: 30 sierpień 2007

Polska premiera: 18 styczeń 2008

Ostrożnie, pożądanie!

Cassandra's Dream

Woody Allen powraca do konwencji dramatycznej i pokazuje nam swój ostatni film nakręcony w Londynie. Ewan McGregor i Colin Farrel wcielają się w popadających w finansowe długi braci. Aby się ich pozbyć, muszą zabić pewnego wpływowego człowieka. Wspólne dążenie do celu spowoduje, że bracia staną się wrogami. Wyświetlany na festiwalu w Cannes zyskał dość skrajne opinie, jednakże utrzymanie stylistyki "Wszystko Gra" może spowodować, że Allen przyciągnie do kina tych widzów, którzy mają dosyć oglądania jego komicznej strony. Jeśli na świecie "Cassandra's Dream" stanie się hitem, to będzie oznaczało, że na starość Allen staje się wyśmienitym dramatopisarzem, co na początku jego kariery wypadało dosyć marnie.

Światowa premiera: 18 czerwiec 2007

Amerykańska premiera: 28 grudzień 2007

Polska premiera: rok 2008

Cassandra's Dream

Jeszcze raz

I na koniec, polska produkcja komercyjna. Do komedii romantycznych w stylu "Ja wam pokażę!" czy "Tylko mnie kochaj" doszła kolejna - "Jeszcze raz". Film ma być opowieścią o dwóch typach miłości - dojrzałej i młodzieńczej. Zobaczymy uczuciowe perypetie matki oraz córki. W rolach głównych Danuta Stenka, Jan Frycz, Przemysław Cypriański oraz Ania Antonowicz. Jednak nie obsada jest tu najważniejsza, a scenariusz, który może się stać jedynym kluczem do sukcesu.

Polska premiera: 4 styczeń 2008

REKLAMA
Jeszcze raz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA