Rząd znowu spóźnia się z tarczą branżową. Przedsiębiorcy muszą odroczyć składki ZUS za marzec

Tysiące polskich firm jest bez przerwy zamkniętych nawet od blisko pół roku (!) w związku z epidemią koronawirusa, więc rząd regularnie przedłuża pomoc z tarczy branżowej. Z niezrozumiałych powodów robi to w taki sposób, jakby za niemal każdym razem był zaskakiwany koniecznością przedłużenia zwolnienia z ZUS czy postojowego. W poniedziałek 12 kwietnia mija termin opłacania składek za marzec, ale na pewno nie będzie możliwości wystąpienia o zwolnienie, bo rząd nie przygotował właściwych przepisów.

„Przedsiębiorcy, którzy czekają na rozszerzenie tarczy antykryzysowej i dalsze zwolnienie ze składki, już teraz mogą złożyć przez PUE ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności bez dodatkowych kosztów” – pisze zakład na Twitterze.

Bizblog.pl poleca

To świetna wiadomość, że odroczenie będzie darmowe. Stefan Kisielewski pisał, że „socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju” i obecna sytuacja budzi silne skojarzenia z tą maksymą. Zamiast odpowiednio przygotować właściwe przepisy, rząd zmusza ZUS i przedsiębiorców do kompletnie zbędnej biurokracji.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, muszą to zrobić do dziesiątego dnia każdego miesiąca, a pozostali do piętnastego. Nawet jeśli nie mamy cienia wątpliwości, że zostaniemy zwolnieni ze składek za marzec, bo mamy odpowiedni kod PKD i notujemy spadek obrotów z powodu epidemii, nie możemy ich po prostu nie zapłacić i nie ponieść z tego tytułu żadnych konsekwencji. Trzeba złożyć pismo o odroczenie i czekać na pojawienie się wniosku o zwolnienie ze składek. I wtedy ten wniosek też złożyć.

Jak to zrobić? Logujemy się do PUE ZUS i klikamy zakładkę „Płatnik”. Teraz w panelu po lewej stronie wybieramy „Dokumenty i wiadomości”, a następnie „Dokumenty robocze”. Teraz klikamy przycisk „Utwórz nowy” i wybieramy „Wniosek RDU” (na szczęście bez Flasha). Wypełniamy, wpisując, że chodzi o składki za listopad i prosimy o odroczenie, na przykład o miesiąc. Zapisujemy, zamykamy i wysyłamy, podpisując dokument elektronicznie.

O przedłużeniu tarczy rząd poinformował w czwartek 1 kwietnia. Ponownie udostępnione uprawnionym przedsiębiorcom zostaną bezzwrotne subwencje do 5 tys. zł, postojowe dla większych firm, zwolnienia ze składek ZUS i wiele innych instrumentów.