Ważne zmiany w tarczy 3.0. Nie zapłacisz ZUS-u, jeśli zarobiłeś mniej niż 7 tys. zł

Wśród zmian, które wprowadza przyjęta w czwartek wieczorem tarcza antykryzysowa 3.0, najbardziej wyczekiwany przez samozatrudnionych przepis wprowadził kryterium dochodowe. Oznacza to, że składek ZUS nie zapłaci większa grupa przedsiębiorców niż do tej pory.

Oprócz limitu 300 proc. średniego wynagrodzenia w wysokości 15,6 tys. zł posłowie zaakceptowali też poprawkę, która wprowadza dodatkowe kryterium dochodowe. W ten sposób, jeśli twoje przychody były wyższe niż w 15,6 tys., ale dochód niższy niż 7 tys. zł masz prawo do ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS.

Po wejściu przepisów pierwszej tarczy eksperci zwracali uwagę, że w przypadku niskomarżowych biznesów, takich jak na przykład sklepy, przychody mogły nawet kilkukrotnie przewyższać wprowadzony przez Sejm limit 15,6 tys. zł, ale dochody mogły być dramatycznie niskie na poziomie 2-3 tys. zł. Dlatego właśnie wprowadzono dodatkowe kryterium.

Bizblog.pl poleca

Zwolnienie z ZUS-u już nie tylko za luty

Kolejna ważna zmiana w tarczy antykryzysowej 3.0 dotyczy miesiąca, w którym przedsiębiorca wykazuje spadek dochodów. Luty 2020 r. z pierwszej wersji ustawy został zastąpiony „pierwszym miesiącem, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek”.

W opinii wielu ekspertów zwolnienie ze składek adresowane było tylko do przedsiębiorców, których przychody w danym miesiącu przekroczyły wspomniany limit, a dochody w lutym były niższe niż 7 tys. zł. Oznaczało to, że przedsiębiorca, który nie spełniał kryteriów dochodowych w lutym, ale stracił dochody w późniejszych miesiącach, nie mógłby wystąpić o zwolnienie z ZUS-u.

Ustawa wprowadzająca tarczę 3.0 trafi teraz na biurko prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie.

1,2 mld z ZUS dla 600 tys.

ZUS przyjął ponad 2,6 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Najpopularniejsze świadczenia dotyczą zawieszenia składek i wypłaty postojowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że miesięczny koszt zwolnienia ze składek to około 8 mld zł. W ramach drugiego świadczenia wypłacono ok. 1,2 mld zł. Pieniądze te trafiły do ponad 600 tys. osób.

Świadczenie postojowe można otrzymać maksymalnie trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.

2500 zł zasiłku dla tracących pracę przez koronawirusa. To więcej na rękę niż za pracę za minimalną