Zwolnienie ze składek ZUS. Uwaga przedsiębiorcy, do końca czerwca trzeba wysłać DRA

Myśleliście, że po złożeniu wniosku do ZUS-u sprawa zwolnienia ze składek ZUS jest już załatwiona i o temacie można zapomnieć do lipca? Jeśli jesteście już na urlopie, to tym gorzej, bo – jak przypomina ZUS – DRA za marzec, kwiecień i maj trzeba złożyć do 30 czerwca. To warunek zwolnienia ze składek.

Jednym z warunków zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

– pisze ZUS w zdawkowym komunikacie.

Bizblog.pl poleca

Zakład informuje, że dokumenty te należy złożyć do ZUS-u nie później niż do 30 czerwca 2020 r. Ten obowiązek nie dotyczy oczywiście tych płatników, którzy są zwolnieni z obowiązku ich składania.

Wielu przedsiębiorców może być zaskoczonych tym, że jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej jest złożenie dokumentów rozliczeniowych za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r.

To jednak dość zrozumiałe, ponieważ informację o tym łatwo można było przeoczyć w zusowskim komunikacie z 31 maja temat tarczy antykryzysowej. Co więcej, zdarzało się, że w oddziałach ZUS-u jeszcze pod koniec maja pracownicy zakładu przyznawali, że nie mają w tej kwestii jasnych wytycznych. „Ja bym nie składał” – usłyszała czytelniczka Bizbloga w jednym z oddziałów ZUS w Krakowie.

„Informowaliśmy, że złożenie dokumentów rozliczeniowych jest jednym z warunków zwolnienia ze składek, od samego początku (1 kwietnia) na naszej stronie internetowej. W mediach też. Dokumentów rozliczeniowych nie muszą składać ci płatnicy, za których robi to sam ZUS” – podkreśla ZUS w odpowiedzi na nasz tekst.

Jak niedawno pisaliśmy, przedsiębiorcy mogą jeszcze wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za marzec, kwiecień i maj. W przypadku osób korzystających z ulgi na start albo osiągających przychód powyżej 15 681 zł (ale przy dochodzie do 7 tys. zł), zwolnienie przysługuje tylko za kwiecień i maj.

Zbliża się ważny termin. Tylko do 30 czerwca możesz złożyć wniosek o zwolnienie z opłacenia składek za marzec-maj 2020 roku

– przypomina ZUS.
Zwolnienie ze składek ZUS. Do 30 czerwca trzeba złożyć DRA i RCA. Upewnij się, czy nie musisz