Zero euro z Warszawą tylko za 15 zł. Taka okazja już się nie powtórzy

24 listopada dzięki Euro Souvenir ukażą się upominkowe banknoty… zeroeurowe. O ich wyjątkowości świadczy nie tylko nietypowy nominał, ale i fakt, że na papierze zaprezentowany jest Plac Zamkowy w Warszawie. Dotąd na pamiątkowych pieniądzach prezentowane były zabytki Francji i Włoch.

Banknot upominkowy 0 euro będzie można dostać 24 listopada na IV Warszawskiej Giełdzie Kolekcjonerskiej w Warszawie, która odbędzie się w hali sportowej Centrum Rekreacyjno-Sportowego Dzielnicy Bielany. Aby się tam dostać, trzeba mieć bilet jednorazowy w cenie 8 zł lub poranny za 25 zł. Ten ostatni uprawnia do wejścia pomiędzy godz. 8 a 9.30, czyli jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Po godz. 10 dzieci i młodzież mogą wejść za darmo.

Niedługo zostanie wyemitowany pierwszy polski banknot pamiątkowy Euro Souvenir. Zapraszamy Was do wzięcia udziału w tej…

Opublikowany przez Euro Souvenir Polska Poniedziałek, 11 listopada 2019

Jak prawdziwy banknot

Ten pamiątkowy banknot został wyprodukowany w drukarni papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu z tego samego papieru, który stosuje się do prawdziwych euro. Zawiera 100 proc. bawełny. Posiada typowe dla autentycznych pieniędzy oznaczenia: hologram, mikrodruk czy UV elementy ochronne. Jest numer porządkowy serii, rok wydania, a także patent i znak towarowy. Nie można go jednak z powodzeniem wpłacić do bankomatu.

Po co powstało zero euro?

Zero euro po raz pierwszy pojawiło się we Francji cztery lata temu i prezentowało różne znane miejsca, obiekty, osobistości czy charakterystyczne zwierzęta. Banknoty upominkowe Euro Souvenir mają służyć promocji turystyki w Europie i edukować na temat najważniejszych elementów dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Wśród podjętych na banknotach tematów wymienić można: most Karola w Pradze, Koloseum, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, most i operę w Sydney (pojawiają się też motywy spoza Europy), Plac św. Piotra w Rzymie czy rzeźbę Dawida Michała Anioła we Florencji.

Dla kolekcjonerów to inwestycja, bo nakład jest ograniczony do 5 tys. egzemplarzy. Po wyprzedaniu banknoty zyskają na wartości. Dla turystów to zaskakująca i zabawna pamiątka.

W lipcu tego roku swoim banknotem mogli pochwalić się Czesi. Na 0 euro widnieje wizerunek zmarłego w październiku piosenkarza, Karela Gotta.

Zoo Ústí nad Labem vznikla z původní ptačí rezervace zvané Lumpepark založené v roce 1908. V současné době činí rozloha…

Opublikowany przez Euro Souvenir Česko Czwartek, 25 lipca 2019