Premier bagatelizuje bezrobocie, ale od czerwca zasiłek będzie wyższy niż płaca minimalna

2500 zł brutto nawet już od czerwca będą dostawać osoby, które straciły pracę w okresie pandemii koronawirusa. Rząd już pracuje nad radykalnym podwyższeniem zasiłku dla bezrobotnych, choć jednocześnie premier uspokaja, że „na razie nie mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem bezrobocia”. Bezrobotni przez trzy miesiące będą dostawać na rękę o 230 zł więcej niż pracujący na etacie za stawkę minimalną.

Według „Rzeczpospolitej” rząd już pracuje nad podwyższeniem zasiłku dla bezrobotnych, a stosowny projekt ustawy do Sejmu może trafić już w przyszłym tygodniu. Wyższe zasiłki trafią do bezrobotnych nawet już od 1 czerwca, a najpóźniej od 1 lipca.

Bizblog.pl poleca

Deklarację podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł miesięcznie oraz wprowadzenie dodatkowej zapomogi 1300 zł na trzy miesiące dla tracących pracę przez koronawirusa zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek 15 maja.

Chodziło oczywiście o kwoty brutto, czyli na rękę będzie to łącznie 2153,12 zł. Dla porównania osoby pracujące na pełnym etacie przy stawce minimalnej 2600 zł brutto na rękę dostają zaledwie 1920,62 zł. Różnica wynosi więc nieco ponad 230 zł.

Eksperci związani z organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców ostrzegają, że zaburzenie proporcji pomiędzy wynagrodzeniem za pracę i zasiłkiem dla osób niepracujących może prowadzić do różnych patologii, takich jak fikcyjne zwolnienia.

Bezrobocie? Nie widzę

Z jednej strony premier chce dawać więcej pieniędzy tym, którzy stracili pracę, a z drugiej przekonuje, że… właściwie nic takiego na rynku pracy się nie dzieje.

U nas w Polsce na razie nie mamy jeszcze do czynienia ze zjawiskiem gwałtownych zwolnień grupowych, czy gwałtownego wzrostu bezrobocia

– stwierdził Mateusz Morawiecki we wtorek podczas konferencji prasowej.

Faktycznie dość uspokajająco wyglądają dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego, ponieważ wynika z nich, że w kwietniu bez pracy było tylko 5,7 proc. Polaków, czyli o symboliczne 0,2 pkt proc. więcej niż w lutym, przed wybuchem kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Warto jednak pamiętać, że dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego obarczone są dużym ryzykiem błędu i nie odzwierciedlają szybkich zmian na rynku pracy. Przykład? Osoby, które znajdują się na wypowiedzeniu, nie mogą się zarejestrować w pośredniaku po zakończeniu tego okresu.

Obecne stawki zasiłków

Zasiłek dla bezrobotnych według obecnych reguł to 861,40 zł brutto (741,87 zł netto) przez pierwsze trzy miesiące, o ile staż pracy wynosi od 5 do 20 lat. Po trzymiesięcznym okresie zasiłek spada do 676,40 zł brutto (592,52 zł netto).

Jeśli staż pracy jest mniejszy niż 5 lat, to zwolnionemu pracownikowi przysługuje zasiłek wynoszący 80 proc. kwoty bazowej – to odpowiednio 689,12 zł (603,17 zł netto) i 541,12 zł (483,49 zł netto).

W przypadku pracowników, którzy mają staż przekraczający 20 lat, zasiłek wynosi początkowo 1033,68 zł (880,67 zł netto), a potem 811,68 zł (701,65 zł netto).