Zarobki w IT. Programiści domagają się podwyżek, śmieszny odsetek oczekuje obniżenia pensji

Pandemia w marginalnym stopniu odbiła się na zatrudnieniu programistów. Pensja 90,6 proc. ankietowanych nie uległa zmianie lub wręcz została zwiększona w trakcie trwania pandemii.

Agencja rekrutacyjna IT Humeo przygotowała raport z badania IT pod kątem sytuacji zawodowej pracowników. oraz wpływu pandemii na ich funkcjonowanie na rynku pracy. W branży zmieniło się przecież dużo – choć część pracowników już wcześniej pracowała zdalnie, to teraz stało się to koniecznością, a nie wyborem. Firmy zezwalały na powrót do biur jedynie kluczowym specjalistom, którzy np. nie mogli się połączyć z infrastrukturą wprost z własnego domu.

Jedne branże poradziły sobie z koronawirusem lepiej niż inne. Programiści w sferze turystyki mogli odczuwać większą presję, niż zatrudnieni w e-commerce czy finansach. Ci pierwsi mogli więc teoretycznie obniżyć swoje oczekiwania, ale czy rzeczywiście tak było?

Zarobki w IT poszły w dół?

W większości zarobki pozostały na stabilnym poziomie – dotyczy to 67,5 proc. ankietowanych. 23,2 proc. dostało nawet podwyżki! A to oznacza, że z redukcją zarobków musiało się pogodzić niespełna 7 proc. pracowników.

Nie ukrywam, że pozytywnie zaskoczył mnie fakt związany z tym, iż spora część badanych developerów otrzymała nawet podwyżki w czasie pandemii. To znaczy, że programista stanowi obecnie fundament wielu firm i jest na tyle ważny, iż nawet w sytuacji zaciskania pasa, jest przestrzeń, aby jeszcze nie tyle nie obniżać, co wręcz podnieść pensje dla części z nich

– komentuje Piotr Nowosielski, Co-founder i CEO JustJoin.it

Bizblog.pl poleca

3/4 pracowników IT jest zadowolonych z wynagrodzeń

Przekłada się to na oczekiwania finansowe, które w przypadku 54 proc. badanych nie uległy zmianie. Znaczna część badanych chce jednak zarabiać lepiej i właśnie widełki potencjalnej oferty są kluczową kwestią przy wyborze pracodawcy.

Dalej w rankingu mamy atrakcyjność projektu i renomę firmy. Właśnie ta ostatnia przekładać się może na chęć podjęcia pracy mimo redukcji etatów. Pracy na idealnych warunkach nie przyjąłby wówczas co trzeci specjalista IT.

Kluczowa jest więc elastyczność pracodawcy i jego dopasowanie do potrzeb pracownika: nie szukamy już „dobrych” firm, ale takich, w których możemy być najbardziej sobą.

– komentuje Ania Bąk, właścicielka marki Dobra Rekruterka.

W badaniu wzięło udział 203 pracowników sfery IT: programistów, developerów czy software engineerów, których średnia wieku wynosiła 29 lat. Tylko 2,4 proc z nich zadeklarowało, że pozostaje bez pracy. Połowa pracowała zaś w korporacjach – firmach powyżej 250 osób.