Zaostrzenie restrykcji to już tylko kwestia czasu. Galerie handlowe jako pierwsze na celowniku

Ponad 21 tys. nowych zakażeń, czyli aż o 6 tysięcy więcej niż tydzień wcześniej. Oficjalne dane wskazują na gwałtowny rozwój covidowej epidemii, co oznacza, że rząd będzie musiał zareagować nowymi obostrzeniami. Od soboty województwo pomorskie wchodzi w lockdown, ale to nie rozwiąże problemu rozpędzającej się epidemii na Mazowszu czy w Lubuskiem. Już zapowiedziano konferencję prasową ministra zdrowia.

O 14:00 w czwartek odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Müllera – podało przed południem Centrum Informacyjne Rządu. Tematu konferencji nie podano, ale nie ma wątpliwości, że mowa będzie o rozwoju epidemii i konieczności wprowadzenia nowych obostrzeń.

Bizblog.pl poleca

W czwartek resort zdrowia poinformował o 21 045 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zdecydowanie najwięcej przypadków zanotowano w dwóch województwach – mazowieckim (3756) i śląskim (2597). Łącznie w ciągu doby na koronawirusa lub choroby współistniejące zmarło aż 375 osób.

Bardzo niepokojąco wygląda sytuacja w systemie ochrony zdrowia, jeśli chodzi o kurczący się zasób wolnych łóżek covidowych i wolnych respiratorów. Według najnowszych danych zajętych jest już 18 686 z (teoretycznie) dostępnych 27 487 łóżek oraz 1929 z 2736 respiratorów.

O przywróceniu restrykcji w związku z gwałtownym rozwojem trzeciej fali koronawirusa mówi się coraz głośniej co najmniej od kilku dni. Na stole jest kilka możliwości – od wprowadzenia nowych obostrzeń w kolejnych województwach po przywrócenie restrykcji w całej Polsce w niektórych sferach aktywności obywateli. Niemal pewne wydaje się ponowne ograniczenie działalności galerii handlowych.

Od soboty lockdown na Pomorzu

W zeszłym tygodniu rząd postanowił od 13 marca objąć województwo pomorskie takimi samymi obostrzeniami, jakimi objęte są obecnie Warmia i Mazury. Zamknięte zostaną galerie handlowe, hotele czy baseny. W województwie warmińsko-mazurskim lockdown zostanie wydłużony o tydzień i zostanie tam wprowadzone nauczanie hybrydowe.

Województwo warmińsko-mazurskie 27 lutego jako pierwsze zostało objęte nowymi obostrzeniami po ponownej regionalizacji systemu walki z koronawirusem. Po cofnięciu decyzji o częściowym odmrożeniu gospodarki z 12 lutego dość szybko przywrócono tam niemal całkowity lockdown.

Regionalizacja obostrzeń była dość krótkim epizodem w historii walki z Covid-19 w Polsce. Po ogłoszeniu całego kraju jedną wielką strefą czerwoną pod koniec października restrykcje były jednolite dla wszystkich powiatów. Aż do 27 lutego, gdy rząd dość niespodziewanie zdecydował się wprowadzić w województwie warmińsko-mazurskim zaostrzony reżim sanitarny.