Polska wprowadzi zakaz lotów z Wielkiej Brytanii od czwartku 7 stycznia. Jest rządowy dokument

Zakaz przylotów z Wielkiej Brytanii od 7 stycznia znalazł się w wykazie prac Rady Ministrów. Aktualne rozporządzenie traci moc 6 stycznia, a nowe ma obowiązywać do środy 13 stycznia. Nie ma dużych nadziei, że loty zostaną wznowione od 14 stycznia.

„Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej” – napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Bizblog.pl poleca

Powodem wprowadzenia zakazu lotów jest szybko rozprzestrzeniająca się na Wyspach Brytyjskich nowa, bardziej zakaźna odmiana koronawirusa. Od północy z poniedziałku na wtorek Wielka Brytania objęta jest pełnym lockdownem, ponieważ władze obawiają się załamania się systemu ochrony zdrowia przy obecnym tempie rozwoju epidemii.

W uzasadnieniu projektu, za którego opracowanie odpowiada wiceminister infrastruktury Marcin Horała, napisano, że „w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Spod zakazu będą wyłączone nie tylko loty rządowe, wojskowe czy operacje lotnicze wykonywane za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ale także loty wyczarterowane na zlecenie organizatora turystyki przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.