Rząd zakazał sprzedaży artykułów związanych z koronawirusem na Allegro i OLX

Maseczki, żele antybakteryjne, środki do dezynfekcji i wszelkie inne artykuły „na koronawirusa” muszą zniknąć z popularnych platform e-commerce: Allegro i OLX-a. Taką zaskakującą decyzję w środę późnym wieczorem ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Fot. KPRM/Allegro

Wprowadzenie zakazu sprzedaży artykułów służących zwalczaniu i ochronie przed koronawirusem szef polskiego rządu tłumaczy olbrzymim wzrostem cen takich towarów po wybuchu epidemii, a także tym, że często są to artykuły „niewiadomego pochodzenia”.

Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki zdecydował ukrócić ten proceder

– czytamy w komunikacie KPRM.

Bizblog.pl poleca

Mateusz Morawiecki nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:

 • zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych,
 • zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów,
 • wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Lista zakazanych towarów

Lista zakazanych towarów liczy 53 pozycje i jest dostępna na stronie KPRM pod tym linkiem.

Czy zakaz został już wprowadzony przez platformy e-commerce w życie? W czwartek o 10:00 po wpisaniu hasła „koronawirus” w wyszukiwarkę Allegro pojawiało się 1314 ofert. Są wśród nich oczywiście dozwolone towary, czyli na przykład koszulki ze „śmiesznymi” napisami, ale wiele z nich to wciąż maseczki, płyny do dezynfekcji itp.

Aktualizacja: w południe liczba ofert z hasłem „koronawirus” na Allegro spadła do 770, a liczba wystawionych na sprzedaż maseczek czy płynów do dezynfekcji radykalnie spadła – to już właściwie pojedyncze oferty.

Allegro wstawiło na górze żółty pasek z komunikatem odsyłającym do rządowej strony informującej o epidemii: „Interesuje Cię ochrona przed wirusami? Rzetelne informacje znajdziesz na www.gov.pl/koronawirus

Niezwłocznie rozpoczęliśmy realizowanie tych postanowień, w wyniku czego sprzedawcy na platformie Allegro nie będą mogli wystawiać takich ofert, a oferty już wystawione są usuwane

– napisał w mailu do Bizblog.pl Michał Bonarowski z działu prasowego Allegro.

Decyzja premiera wzbudziła ożywione dyskusje wśród publicystów. Część chwali wprowadzenie zakazu towarami „koronawirusowymi” w sieci, ale inni mówią o absurdzie i nadużywaniu przepisów specustawy.

Zakaz wywozu medykamentów z Polski

Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził zakaz wywozu poza granice Polski bez zgody Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych.

Na liście produktów z zakazem wywozu znalazły się między innymi:

 • produkty przeciwgorączkowe,
 • produkty przeciwbólowe, 
 • produkty przeciwzapalne, 
 • środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze,
 • maseczki, 
 • fartuchy, 
 • odzież operacyjna, 
 • rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
 • termometry elektroniczne. 

Artykuł został zaktualizowany.