Masowe imprezy w Polsce odwołane. Rząd podwyższa stan zagrożenia koronawirusem

„Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy przed szkodą. W oparciu o zalecenia epidemiologów i GIS zdecydowaliśmy się na ten krok, który wprowadzają też Francja i Niemcy – które przyznają, że robią to za późno. My chcemy zapobiegać” – powiedział premier we wtorek, ogłaszając wprowadzenie całkowitego zakazu imprez masowych.

Fot. KPRM

We wtorek przed południem na specjalnej konferencji prasowej wystąpili premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister edukacji Dariusz Piontkowski, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Bizblog.pl poleca

Dziś na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Do organizatorów imprez wojewodowie będą przekazywać dokładne informacje

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Wiemy, że ten wirus jest najbardziej groźny u osób starszych, u osób chorych. Zróbmy wszystko, by spowolnić jego rozprzestrzenianie się. Pozwólmy służbie zdrowia działać dla tych, którzy potrzebują pomocy” – powiedział z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kontrole na granicach

Szef MSW ogłosił, że wojewodowie w porozumieniu z organizatorami imprez masowych będą wydawali decyzje w sprawie zakazu organizowania konkretnych imprez. „Jeśli organizatorzy uznają, że impreza ma sens bez udziału publiczności, to ta impreza się odbędzie” – wyjaśnił.

Wszyscy będą poddani procedurom sanitarnym. Całość granic Polski będzie w dniu dzisiejszym zabezpieczona. Mamy kontrolę także w odniesieniu do pociągów i promów

– uspokoił minister Mariusz Kamiński.

Minister spraw wewnętrznych zapewnił, że funkcjonujące od poniedziałku graniczne punkty kontroli sanitarnej działają bardzo sprawnie. „Osoby, które poddawane są procedurom, współpracują z funkcjonariuszami. Kilka osób przewieziono do szpitali z podwyższoną temperaturą” – poinformował Kamiński.

Kształcenie online na uczelniach

Następnie głos zabrał szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Od wielu dni działa specjalny zespół, który monitoruje na bieżąco sytuację na uczelniach. Nie stwierdzono przypadku choroby u studentów. Tydzień temu wydałem zalecenie, by zawiesić współpracę międzynarodową i wymianę studentów” – powiedział.

„Apeluję do władz uczelni o odwołania imprez kulturalnych czy sportowych na uczelniach. Chcę zobowiązać władzę uczelni, by analizowały możliwość przejścia na kształcenie online. W najbliższych dniach to zalecenie może być konieczne” – ostrzegł Gowin.

Szkoły na razie pracują normalnie

We wtorek władze Poznania zaleciły dyrektorom szkół, przedszkoli i żłobków ich zamknięcie. Na razie wprowadzenia takiego zalecenia dla wszystkich tego typu placówek w Polsce nie planuje jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„Dyrektorzy mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i adekwatnie podejmować decyzje o zawieszeniu zajęć” – powiedział Dariusz Piontkowski. „Przypominamy dyrektorom o zachowaniu podstawowych warunków higieny. W każdej szkole powinno być mydło i środki czystości, by spełniać zalecenia” – podkreślił szef MEN.

Głos tej sprawie zabrał też Mateusz Morawiecki. „Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję decyzję samorządów o zamykaniu szkół. Analizujemy tę sytuację na bieżąco. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. Kolejne decyzje będą podawane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie” – poinformował premier.