Straciłeś pracę przez epidemię? Szef MON kusi do pójścia w kamasze za 3,5 tys. miesięcznie

Wynagrodzenie od 3,5 tys. złotych miesięcznie, a do tego wyżywienie i bezpłatne zakwaterowanie czekają na wszystkich rezerwistów, którzy stracili pracę przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa lub – jeśli ktoś woli – nadmiernym zamrożeniem gospodarki przez rząd. Szef MON Mariusz Błaszczak wydał zarządzenie, na mocy którego koronabezrobotni będą traktowani priorytetowo.

15 czerwca ruszają ćwiczenia żołnierzy rezerwy. Poleciłem, by priorytetowo traktowano zgłoszenia osób, które w związku z epidemią koronawirusa straciły pracę

– ogłosił Mariusz Błaszczak w sobotę.

Bizblog.pl poleca

Jak wyjaśniono w komunikacie MON, w trakcie ćwiczeń rezerwiści i kandydaci na żołnierzy otrzymają pełne wyżywienie i będą kwaterowani na terenach jednostek.

Rezerwiści, czyli osoby, które odbyły zasadniczą służbę wojskową lub mają już przyznany stopień wojskowy, mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie od 3,5 tysiąca złotych. Dodajmy, że chodzi o kwotę brutto. Daje to około 2620 zł na rękę.

3,5 tys. brutto to niewiele mniej niż wynosi najniższe uposażenie żołnierza zawodowego. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MON szeregowy zarabia od 3650 zł brutto (2733 zł na netto), a przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosi 5530 zł brutto (4140 zł netto).

„Wprowadzone dzięki decyzji rozwiązanie to realne wsparcie dla osób, których domowe budżety ucierpiały w wyniku epidemii oraz realne wzmocnienie dla Sił Zbrojnych RP” – podkreślono w komunikacie MON.

Mamy także ofertę dla osób, które nie miały styczności z wojskiem. Wznawiamy ćwiczenia w ramach służby przygotowawczej

– dodał szef MON.

Jak wyjaśnił minister, takie osoby mogą liczyć na 1,2 tys. zł miesięcznie (około 1000 zł na rękę), 2,6 tys. na zakończenie i status żołnierza rezerwy, który otwiera drogę do służby w Wojsku Polskim.

Jak podkreślono w komunikacie, „priorytetem ministra Mariusza Błaszczaka jest modernizacja Wojska Polskiego oraz zwiększenie liczebności”. Obecnie w Wojsku Polskim służy 108 tys. żołnierzy zawodowych.