Wakacyjne odmrażanie. Rząd luzuje zasady covidowe, by Polakom wypoczywało się milej

Otwarcie strefy kibica Stadionu Narodowego będzie pierwszym akcentem w kolejnym luzowaniu obostrzeń covidowym. Od 13 czerwca do połowy dostępnych miejsc w kościołach. Od 26 czerwca do końca sierpnia będzie łagodniejszy limit osób na obiektach sportowych, na dyskotekach czy na targach. Hotele będą mogły być zajęte w 75 proc., ale do limitu nie będą wliczane dzieci. Limity nie będą obowiązywały osoby w pełni zaszczepione.

Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić nowe zmiany w obostrzeniach, a od 26 czerwca kolejne zmiany na okres wakacyjny

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Bizblog.pl poleca

„W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica na Euro 2021. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach – połowa miejsc będzie mogła być zajęta” – dodał.

Szef rządu podkreślił, że większość nowych zasad będzie obowiązywała od 26 czerwca. Od tego dnia limit osób na targach i konferencjach zmieni się z jednej osoby na 15 m kw. na jedną osobę na 10 m kw. Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą mogły przyjąć więcej widzów, a zajęte będzie mogło być 50 proc. miejsc.

Zaszczepionych limity nie obowiązują

W hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększony zostanie limit dopuszczalnych zajętych miejsc do 75 proc. z obecnych 50 proc. Inną nowością jest to, że do tego limitu nie będą wliczane zorganizowane grupy dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

Każdą z tych zasad chcemy uzupełnić o jedną zasadniczą regułę – te limity nie obowiązują osób w pełni zaszczepionych. One nie będą wliczone do tych limitów

– podkreślił premier.

Jak czytamy w komunikacie rządowym, szczepionka to „nie tylko najlepsza forma ochrony dla naszego zdrowia, ale też gwarancja większej swobody ruchu”. Przypomniano, że można już pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19 oraz ozdrowieńcy.

„Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych” – dodał.

Pełny komunikat rządu z 10 czerwca

Zmiany już od 13 czerwca – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i więcej wiernych w świątyniach

 • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 • Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co się zmieni od 26 czerwca?

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji.Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.