Zapłaciłeś składki na marzec, a chciałeś je umorzyć? Teraz ZUS będzie musiał zwrócić przelew

Zwolnieniu podlegają jedynie składki nieopłacone. Taka dość niezrozumiała zasada została zapisana w specustawie zwanej tarczą antykryzysową, ale ZUS nie postarał się, by ten przekaz się przebił. Efekt? Wielu przedsiębiorców, którzy opłacili składki za marzec, zgodnie z obowiązującymi przepisami już tych pieniędzy nie odzyskają. Jest jednak dobra wiadomość: dzięki poprawce Senatu poprawiona tarcza antykryzysowa zmusi ZUS do zwrotu opłaconych, ale podlegających umorzeniu składek.

Na dokładną analizę wszystkich zmian, jakie pojawiły się w Tarczy 2.0, trzeba poczekać na ujednolicony tekst ustawy i jej publikację w Dzienniku Ustaw. Na szczęście niektóre zmiany są już jasne i oczywiste, po polegają na dodaniu nowego artykułu do obowiązującej od początku kwietnia specustawy.

Bizblog.pl poleca

Jedną z tych zmian jest jedna z poprawek Senatu, którą – o dziwo – zdecydował się przyjąć Sejm. To oznacza, że stanie się obowiązującym prawem. Chodzi o wprowadzenie możliwości ubiegania się o zwrot opłaconych składek na ZUS, jeśli przedsiębiorcy przysługuje prawo do ich umorzenia.

Ten przepis brzmi następująco:

Art. 108a. […] Zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi […].

To świetna wiadomość dla wszystkich tych, którzy 10 lub 15 kwietnia przelali pieniądze na subkonto w ZUS-ie, a następnie zorientowali się, że w ten sposób pozbawili się możliwości umorzenia tych składek.

Przedsiębiorcom, którym od lat wbijano do głowy, że punktualność w opłacaniu składek ZUS to ich podstawowy obowiązek, którego zaniechanie wiąże się z przykrymi konsekwencjami, nie powiedziano jasno: nie płaćcie składek, bo tych pieniędzy nie odzyskacie.

Nie wiadomo jeszcze, jak technicznie będzie wyglądała kwestia zwrotu opłaconych, ale podlegających umorzeniu składek. Stosowne instrukcje zapewne przedstawi ZUS na początku przyszłego tygodnia. Będziemy o tym informować.

ZUS założył, że umowa cywilnoprawna to niby-etat. Firmy nie mają jak wystąpić o postojowe dla pracowników