Donald Trump chce rozdawać Amerykanom pieniądze. Tysiąc dolarów dla każdego

Pandemia pandemią, ale co ze wzrostem gospodarczym? Administracja Donalda Trumpa boi się, że Amerykanie utracą płynność finansową i chce jednorazowo rozdać im pieniądze do ręki, by uchronić gospodarkę przed zapaścią.

Gage Skidmore/Flickr/CC BY SA 2.0

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 ma dwa główne aspekty. Jeden czysto medycyny i drugi dotyczący wpływu koronawirusa na społeczeństwo, jego zachowania konsumenckie i sytuację finansową przedsiębiorstw.

Bizblog.pl poleca

Groźba, że wirus wpędzi świat w recesję, już teraz spędza ekonomistom sen z powiek. Na razie na najodważniejszy pomysł wpadli Amerykanie. Donald Trump i sekretarz skarbu Steven Mnuchin zaproponowali, by w ramach stymulacji gospodarki rozesłać dorosłym obywatelom czeki o wartości 1000 dolarów.

Powtórka z rozrywki

Prezydent USA mógłby w tym celu powołać się na uchwaloną w 2008 r. ustawę „Economic Stimulus Act”, która przewidywała wypłatę średnio 600 dolarów na osobę. W ciągu kilku miesięcy do gospodarki wpompowanych zostało 100 mld dol.

Tym razem skala pomocy byłaby jednak dużo większa. Wartość pakietu stymulacyjnego szacuję się na okrągły bilion dolarów. W jego skład, poza bezpośrednimi wypłatami, wchodzi m.in. pomoc dla linii lotniczych o wartości 50 mld dol.

Jak wyglądało to w praktyce? Amerykańska skarbówka wysłała podatnikom pieniądze na konta bankowe lub w papierowej formie – prosto do ich domów. Osoby, które rozliczały się z fiskusem dostały gotówkę z automatu, reszta musiała składać specjalne oświadczenia.

Amerykanie czekają na pieniądze

Propozycja Trumpa zdobyła wielu zwolenników. Część ekonomistów jest zdania, że wysłanie Amerykanom pieniędzy jest dla gospodarki korzystniejsze niż obniżenie podatków i wprowadzenie dodatkowych ulg. Gros mieszkańców USA żyje na kredyt. Dodatkowe środki od razu zostaną więc wydane, dzięki czemu zasilą kieszenie przedsiębiorców i częściowo, w formie podatków, wrócą do budżetu państwa.

Amerykanie rozważają również wprowadzenie wakacji podatkowych.

Wakacje podatkowe zapewniłyby ludziom pieniądze w ciągu 6-8 miesięcy

– zadeklarował Mnuchin.

Sekretarz Skarbu szybko dodał jednak, że sprawdza, jak dotrzeć do obywateli z pieniędzmi w szybszy sposób. Czasu jest bowiem coraz mniej. Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w USA przekroczyła już 6,5 tys. Kolejne miasta apelują do mieszkańców, by nie wychodzili z domów bez potrzeby.

Jeśli chodzi o zakłócenia gospodarcze, myślę, że uczciwie należy powiedzieć, że obecna pandemia szybko przewyższy wszystko, co widzieliśmy podczas Wielkiej Recesji. Jedynym adekwatnym miernikiem lub porównaniem będzie Wielki Kryzys

– zauważył niedawno burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio