Kolejne zmiany w tarczy antykryzysowej. Rząd zapowiada nowe narzędzia wsparcia firm

Ochrona polskich spółek przed wykupem przez zagraniczne podmioty, powołanie funduszu dopłat do odsetek kredytów BGK, uproszczenie prawa zamówień publicznych i zmiany w kodeksie pracy. Takie nowości w tarczy antykryzysowej we wtorek zapowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Na szczegóły musimy poczekać do czwartku.

„Dodatkowe rozwiązania to zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych, będziemy starali się odblokować Krajową Izbę Odwoławczą” – zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. „Podejmiemy działania, żeby firmy, które mają polski kapitał, nie były przejmowane” – dodała.

Mikropożyczka z urzędu pracy. Jak przebić się przez biurokratyczny gąszcz przepisów i procedur?

Szczegóły narzędzia „antyprzejęciowego” mają zostać zaprezentowane we czwartek. Wiceszefowa rządu zdradziła, że rząd skorzysta w tym zakresie z doświadczeń niemieckich.

Kolejne propozycje do piątku

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała też uelastycznienie zasad pomocy dla firm w ramach świadczenia postojowego.

Analizujemy rynek i chcemy, by tętno polskiej gospodarki nie spadło. W tym tygodniu przedstawimy kolejne propozycje do tarczy antykryzysowej, takie jak fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego

– powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Rząd zamierza przeznaczyć na dopłaty do odsetek kredytów z BGK po 270 mln zł w bieżącym i przyszłym roku.

„Chcemy chronić przede wszystkim miejsca pracy. Nastał bardzo trudny czas dla pracowników, przedsiębiorców i państw. Tylko solidarnie, we współpracy z przedsiębiorcami, będziemy mogli bez wielkich strat przez ten kryzys przejść” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji we wtorek.

Bizblog.pl poleca

1,5 mln wniosków

Chcielibyśmy, by machina gospodarcza, która zacięła się kilka tygodni temu na skutek koronawirusa odzyskała dawne tempo działania

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier stwierdził, że „ostatnie zmiany w postrzeganiu Polski w raportach dużych instytucji finansowych świadczą o tym, że Polska działa w sposób właściwy”. „Jeden z raportów mówi, że Polska przeznaczyła jedne z największych procentów PKB ze wszystkich państw europejskich” – podkreślił szef rządu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że wnioski o rozwiązania tarczy antykryzysowej złożyło już 1,5 miliona firm, a wypłaty przeznaczone zostały na ochronę co najmniej 1 mln miejsc pracy. „Z dużym zainteresowaniem spotyka się zwolnienie z ZUS-u czy postojowe. Już 55 tysięcy firm otrzymało pożyczkę” – podkreśliła.