Pomoc antykryzysowa dla największych firm. Bruksela wreszcie dała zielone światło

Po tygodniach oczekiwania jest wreszcie zielone światło ze strony Komisji Europejskiej dla pomocy publicznej dla dużych firm w ramach tarczy finansowej.

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocowy polegający na udzielaniu przedsiębiorstwom pomocy publicznej w formie pożyczki preferencyjnej podlegającej umorzeniu. Dzięki temu do największych polskich firm trafi nawet 7,5 mln zł wsparcia.

Bizblog.pl poleca

Przypomnijmy, że program zakładający pomoc na czas lockdownu tych największych (zatrudniających co najmniej 250 osób; z obrotem przekraczającym 50 mln euro lub sumą bilansową przekraczającą 43 mln euro w ujęciu skonsolidowanym) prezes UOKiK notyfikował w KE już 23 kwietnia. 

Bruksela jednak na tyle nie spieszyła się ze swoimi rozstrzygnięciami w tej kwestii, że na ręce przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen przesłali list z apelem polscy przedsiębiorcy zrzeszeni w takich gremiach jak Krajowa Izba Gospodarcza, Business Center Club, Polska Rada Biznesu, Związek Banków Polskich, czy Związek Rzemiosła Polskiego. 

„Polskie przedsiębiorstwa zakładały, że udzielenie finansowania przez Polski Fundusz Rozwoju nastąpi najpóźniej do końca kwietnia br. Niestety, zbliża się koniec maja i program wciąż nie otrzymał zgody Komisji Europejskiej, co dla polskich przedsiębiorców oraz ich pracowników jest niezrozumiałe” – czytamy w liście do Ursuli von der Leyen z 25 maja.

KE: pomoc dla firm zgodna z rynkiem wewnętrznym

Bruksela koniec końców nie dała się więcej prosić i KE wreszcie dała zielone światło dla pomocy publicznej skierowanej dla największych firm w Polsce. Program, jako element rządowej inicjatywy pt. „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm” zakłada „udzielanie dużym przedsiębiorstwom i niektórym małym i średnim przedsiębiorstwom pożyczki mającej na celu finansowanie bieżącej działalności, natomiast umorzenie ma na celu rekompensatę szkód doznanych przez te nie w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. 

Uruchomienie pomoc dla największych lada chwila

Po takiej decyzji KE Polski Fundusz Rozwoju powinien za chwilę uruchomić środki pomocowe dla największych firm. Notyfikacja KE była wszak jedynym brakującym ogniwem.

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w ciągu kolejnych kilku dni. Zastrzegamy, że niektóre zapisy w programie mogą ulec zmianie lub zostać doprecyzowane

– informuje PFR.

Na pożyczki, które będą potem umorzone, mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy wykazali się spadkiem obrotów o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. – w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Pieniądze te trafią również do tych, którzy utracili zdolność produkcji lub świadczenia usług albo odbioru produktów, lub usług w związku z Covid-19; nie otrzymują płatności z tytułu sprzedaży na skutek pandemii w kwocie przekraczającej 25 proc. należności albo w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu rynku finansowego nie mają dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredytowych.

Jest też jeszcze parę dodatkowych warunków: wobec starającego się o pieniądze z tej puli przedsiębiorstwa nie mogło być otwarte żadne postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne, czy restrukturyzacyjne; działalność prowadzona jest co najmniej od 31 grudnia 2019 r. i na ten dzień nie było żadnych zaległych płatności składek i podatków. 

Finansowanie płynnościowe, preferencyjne albo inwestycyjne

Duże przedsiębiorstwa w ramach tej pomocy mogą skorzystać z finansowania płynnościowego, preferencyjnego albo inwestycyjnego. W pierwszym przypadku mowa jest o pożyczce lub obligacjach na okres 2 lat: z opcją przedłużenia o rok o wartości nawet do 1 mld zł.

Finansowanie preferencyjne z kolei to pożyczki preferencyjne na okres 3 lat – częściowo bezzwrotne i uzależnione od straty finansowej oraz utrzymania zatrudnienia o wartości do 750 mln zł na podmiot. Inwestycyjne wsparcie to zaś nic innego jak objęcie pomocą publiczną udziałów lub akcji – o wartości do 1 mld zł na podmiot. Niezależnie od ostatecznego wyboru formy pomocy starania trzeba zacząć zawsze od tego samego – deklaracji uczestnictwa w programie pomocowym.