Przedsiębiorcy odetchną z ulgą. Rząd umorzy im miliardy złotych długu

Kancelaria premiera poinformowała, że przedsiębiorcy, którzy skorzystali z pierwszej tarczy antykryzysowej, nie muszą zwracać subwencji. W kieszeniach polskich firm zostanie dzięki temu dodatkowe 7 mld zł.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Przedsiębiorcy działający pod jednym z 54 kodów PKD uprawnionych do pomocy z budżetu państwa i korzystający z tarczy 1.0 mieli pierwotnie zwracać co najmniej 25 proc. subwencji. Pieniądze na ich konta zostały przelane na wiosnę 2020 r.

Bizblog.pl poleca

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, firmy te otrzymały pełne umorzenie subwencji – na łączną kwotę 7 mld zł

– czytamy w komunikacie KPRM

Pakiet pomocowy w drodze

Morawiecki zapowiedział także, że firmy mogą liczyć na kolejne przelewy. Następna tarcza antykryzysowa ma objąć branże, które zostały szczególnie dotknięte przez obostrzenia wprowadzone pod koniec ubiegłego roku. Mowa tu przede wszystkim o gastronomii, hotelarstwie i turystyce.

Rząd podsumował również skalę wsparcia dla przedsiębiorców od początku pandemii. Pomoc dla firm przekroczyła 195 mld zł. Kancelaria premiera szacuje, że dzięki temu udało się uratować około 7 milionów miejsc pracy.

Wsparcie nie dla wszystkich

Z pomocy wyłączone są jednak (i zapewne będą) przedsiębiorstwa, które nie mieszczą się w katalogu kodów PKD określonych przez rząd. Ministerstwo pracy zaznaczyło niedawno, że postulat oparcia pomocy dla przedsiębiorców na wyłącznie na zaostrzonym kryterium spadku przychodów „nie jest uzasadniony”.

Resort uważa, że zmiana zasad przyznawania wsparcia odbyłaby się „bez gwarancji, że pieniądze i wsparcie trafiłyby do firm bezpośrednio poszkodowanych przez pandemię”.