Nie szczepisz się, masz 60 razy większą szansę na zgon. Rząd ogranicza sprzedaż amantadyny

Raport pokazujący, że niezaszczepienie się na covida oznacza aż 60-krotnie wyższe ryzyko zdrowia, zostanie jeszcze w piątek opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia – zapowiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przekonuje jednak, że wprowadzenie obowiązek szczepień dla medyków najwcześniej od 1 marca jest optymalne.

Niedecydowanie się na szczepienia jest aktem nieodpowiedzialności wobec siebie i bliskich

– powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia zapowiedział, że jeszcze piątek ma zostać upubliczniony raport na temat wpływu zaszczepienia się na ryzyko zgonu na covida przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Adam Niedzielski zdradził, że prawdopodobieństwo zgonu w Polsce jest 60 razy wyższe w przypadku osób niezaszczepionych.

Szczepienia, które są realizowane w skali kraju, mają znaczenie – podkreślił Adam Niedzielski. Widać wyraźnie, że odpowiedzialność za większą skalę zakażeń jest przypisywana takim czynnikom jak: niskie wyszczepienie populacji i niski poziom przechorowania w poprzednich falach – dodał.

Amantadyna stop

Zapytany o powody wprowadzenia restrykcji w zakresie możliwości zakupu amantadyny, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że chodzi o zapewnienie dostępności tego leku dla cierpiących na chorobę Parkinsona oraz na dyskinezę.

Amantadyna przez wielu ludzi, w tym zwłaszcza antyszczepionkowców jest uważana za cudowny lek na koronawirusa, choć na razie żadne badania tego nie potwierdziły. Zgodnie z wytycznymi MZ można kupić maksymalnie trzy opakowania tego leku po 50 kapsułek na 30 dni.

Bizblog.pl poleca

Adam Niedzielski stwierdził, że najnowsze dane epidemiczne mówiące o około 25 tys. nowych przypadków oznaczają wyraźny spadek liczby zakażeń, wynoszący 7-8 proc. wobec ubiegłego tygodnia. Nie jest to jednak zmiana przesądzająca o zmianie trendu. Symptomy poprawy nie przełożą się na pewno na zmniejszenie obłożenia w szpitalach – zaznaczył.

Minister zdrowia ogłosił też uruchomienie akcji szczepień dzieci od 5 roku życia. W najbliższą niedzielę i poniedziałek będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym. Zapisy będą odbywały się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłych – wyjaśnił.

Szef resortu zdrowia ogłosił we wtorek, że chciałby wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych od 1 marca – przede wszystkim pracowników ochrony zdrowia, ale także nauczycieli i służb mundurowych, ale zaznaczył, że jest to na razie propozycja, nad którą będzie debatował rząd. Co najmniej sceptyczny w tej kwestii jest minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Obowiązek szczepień od 1 marca. W Czechach

Pytany na piątkowej konferencji, dlaczego obowiązek szczepień miałby być wprowadzony dopiero najwcześniej od 1 marca, Adam Niedzielski przekonywał, że jest to optymalny termin, który dałby wszystkim szansę na dobrowolne zaszczepienie dwoma dawkami przed wprowadzeniem obowiazku.

Tymczasem coraz więcej krajów wprowadza obowiązkowe szczepienia na covida. Czeskie ministerstwo zdrowia opublikowało w piątek rozporządzenie, które od 1 marca 2022 r. nakłada obowiązek szczepień na wszystkie osoby powyżej 60. roku życia oraz na pracowników systemu ochrony zdrowia, domów opieki społecznej, służby sanitarne oraz na funkcjonariuszy formacji mundurowych.