Czas zaszczepić nastolatków. Skierowania elektroniczne już czekają na 12-latków

Rusza akcja szczepień grupy wiekowej 12-15 lat. Zapisy są na takich samych zasadach jak do tej pory. Tak jak w przypadku dzieci starszych (od 16. roku życia) zgodę muszą wyrazić opiekunowie prawni.

Rząd uważa, że skoro szczepienia dla młodzieży w wieku 16-18 lat przebiegają bez problemu, to podobnie będzie ze szczepionkami dla dzieci w wieku 12-15 lat. Dlatego główne zasady są takie same. Nastolatka też zapiszemy na szczepienie dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Punktu Szczepień pod numer 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, przez rejestrację na stronie pacjent.gov.pl lub wysyłając SMS-a o treści „SzczepimySie” na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Nie przewidujemy żadnych zmian, ani trudności

– twierdzi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Szczepienia nastolatków: najpierw kwestionariusz

Zgodnie z informacją od Ministerstwa Zdrowia e-skierowania dla nastolatków z grupy wiekowej 12-15 lat będą wystawione od 7 czerwca i tego też dnia ruszają zapisy. Ale żeby się zakwalifikować do szczepienia trzeba jeszcze wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, który musi podpisać opieki prawny dziecka.

Bizblog.pl poleca

Dokument jest podstawą do decydowania o tym, czy ktoś się kwalifikuje do szczepienia, czy nie. Podobnie jak w przypadku dzieci starszych (16-18 lat) tak w przypadku tej grupy wiekowej przy szczepieniu musi być obecny dorosły opiekun.

Tydzień szczepień w szkołach od września

Zgodnie z informacjami przekazanymi jeszcze w maju przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka do akcji szczepień nastolatków włączą się też szkoły. Jeszcze w czerwcu, przy końcu roku szkolnego, ma być zorganizowana szeroka akcja informacyjna. 

Szczepienia organizowane przez szkoły dla uczniów rozpoczną się we wrześniu i będą dobrowolne

– zapowiada minister Czarnek.

Akcja informacyjna ma być kontynuowana jeszcze zaraz po wakacjach. Od 6 do 10 września dyrektorzy szkół będą zbierać od uczniów kwestionariusze, których wypełnienie nie będzie jednak obowiązkowe. W kolejnym okresie (od 13 do 17 września) planowane jest zorganizowanie tzw. tygodnia szczepień. Uczniom będą mogli towarzyszyć opiekunowie prawni.

Szczepienia na covid dla dzieci od sześciu miesięcy

Coraz bliżej też do szczepień najmłodszych dzieci: wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Pfizer prowadzi już stosowne badania kliniczne. Są one prowadzone w trzech grupach wiekowych: od 6 miesięcy do 2 lat, od 2 do 5 lat i od 5 do 12 lat. Podobne badania prowadzi również Moderna. Zdaniem specjalistów szczepienia dla tej najmłodszej grupy wiekowej są nieuchronne. Zgoda na szczepienia dzieci ma być wydana jeszcze w tym roku. 

Dopóki istnieje znaczący segment populacji, który nie jest uodporniony, nie osiągniemy odporności zbiorowej i będziemy mieć ciągłą transmisję, a ten segment populacji będzie podatny na infekcje

– mówi dla serwisu Healthline dr Dean A. Blumberg z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.