Gdańszczanie na OZE nie narzekają. W pandemii SunSol zarobił miliony na panelach słonecznych

SunSol zajął się systemami fotowoltaicznymi w czasach, w których ich instalacja uchodziła za ekstrawagancję. Opłaciło się. W ostatnich latach sprzedaż paneli wystrzeliła w kosmos. Tylko w 2020 r. Gdańszczanie wypracowali 17 mln zł przychodu.  

SunSol projektuje panele fotowoltaiczne od ośmiu lat i jest jedną z pierwszych firm w Polsce, które oferowały taką usługę na naszym rynku. W tym czasie w portfolio gdańszczan pojawiły się takie pozycje jak Dom Zdrojowy w Sopocie i Termy w Gdańsku, a poza granicami kraju Stacja Arctowskiego oraz realizacje na Malediwach.

Bizblog.pl poleca

SunSol rośnie na OZE

Prawdziwie bujny rozkwit zaczął się dopiero przed kilkoma laty. Michał Kitkowski, CEO SunSol, podaje, że w 2020 r. jego firma sprzedała o ponad 300 proc. MW instalacji PV więcej w roku 2018.

Według szacunków OZE stanowią obecnie 15 proc. wytwarzanej energii w kraju. Ze wszystkich odnawialnych źródeł energii największą popularnością cieszą się szczególnie panele fotowoltaiczne. Ich sprzedaż w ciągu ostatnich lat rośnie w Polsce w tempie około 200 proc. rocznie

– tłumaczy Michał Kitkowski.

Poza panelami w mocno w górę poszła też sprzedaż pomp ciepła, która w ciągu trzech lat wzrosła siedmiokrotnie.

To rozwiązanie nawet od 3 do 5 razy bardziej efektywne niż kotły na paliwa kopalne, ale przede wszystkim dużo korzystniejsze dla środowiska

– dodaje.

Polacy w zeroemisyjnej siedzibie

W najbliższym czasie firma chce zwiększyć zatrudnienie z 80 do 200 pracowników, inwestując w zespoły, które zajmują się badaniami, rozwojem, projektowaniem i montażem instalacji.

SunSol szykuje się też do przeprowadzki. Budowa nowej siedziby rozpoczęła się w ubiegłym roku. Firma deklaruje, że będzie ona zeroemisyjna i zeroenergetyczna. Gdańszczanie już teraz dbają o minimalizowanie śladu węglowego. W ich ofercie znajdują się panele bezołowiowe. SunSol odbiera także od klientów zużyte panele i przekazuje je firmie we Francji, która specjalizuje się w utylizacji tego typu produktów.

Michał Kitkowski wylicza, że średni koszt inwestycji w panele produkujące 5000 kWh rocznie to 25-35 tys. złotych, a czas zwrotu z inwestycji to obecnie 6-7 lat, lecz czas ten może ulec skróceniu.

Dlatego w celu zapewnienia klientowi maksimum bezpieczeństwa i najwyższej jakości usług, procesem projektowania oraz instalacją zajmują się wyłącznie nasze zespoły

– dodaje CEO SunSol.