W sobotę znowu pójdziemy na zakupy do Ikei, Jysku i Agaty. Rząd poluzuje obostrzenia w handlu

Zniesienie zakazu działalności dużych sklepów meblowych już od soboty 21 listopada najprawdopodobniej zostanie ogłoszone w środę. Rząd przymierza się do poluzowania obostrzeń w handlu, a pierwszymi beneficjentami mają być trzy sieci dużych sklepów meblowych, które niespodziewanie zamknięto 7 listopada.

Jeżeli liczba zakażeń będzie spadać, to mam nadzieję, że branżę meblarską będziemy mogli jako pierwszą zacząć odmrażać

– powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju.

Bizblog.pl poleca

W rozmowie z PAP zastępczyni wicepremiera Jarosława Gowina zapowiedziała, że decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej może zapaść w środę na posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Skąd wniosek, że decyzja o otwarciu sklepów już zapadła, a jej ogłoszenie będzie jedynie formalnością? Wiceminister Olga Semeniuk we wtorek podała dalej na Twitterze tekst wPolityce.pl, z dość jednoznacznym cytatem z siebie w tytule: „Semeniuk: Jako pierwsze ruszą sklepy meblarskie”.

Kolejną przesłanką przemawiającą za otwarciem sklepów meblowych już w najbliższą sobotę jest powiązanie tej decyzji ze spadającym wskaźnikiem nowych zakażeń. Nowych przypadków faktycznie jest w ostatnich dniach coraz mniej, ale jednocześnie spada liczba przeprowadzanych testów na koronawirusa. Dodatkowym problemem jest rozbieżność danych raportowanych przez sanepid i podawanych przez Ministerstwo Zdrowia. Efekty dochodzenia resortu w tej sprawie wciąż nie są znane.

„W środę, 18 listopada 2020 roku rząd podejmie ewentualną decyzję o otwarciu sklepów meblowych lub utrzymaniu zakazu handlu. Jeżeli podjęta decyzja przez rząd będzie dla nas pozytywna, handel w sklepach meblowych mógłby być wznowiony najwcześniej w sobotę 21 listopada 2020 roku” – napisała we wtorek Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.

W sobotę przedstawiciele OIGPM odbyli rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem oraz minister Olgą Semeniuk, podczas których omówiono zasady ponownego otwarcia sklepów w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

Dzień wcześniej Ikea, Jysk i Agata, czyli sieci meblarskie, w które uderzył zakaz obejmujący sklepy powyżej 2 tys. m kw., wydały wspólne stanowisko, w którym zaapelowały do premiera o ponowne otwarcie sklepów meblowych. „Żadne z dostępnych analiz rozprzestrzeniania się wirusa nie wskazują sklepów meblowych, jako miejsca zakażeń koronawirusem” – napisali prezes Agata Grzegorz Przondziono, prezes Ikea Retail w Polsce Karin Sköld, oraz dyrektor generalny Jysk Polska Piotr Padalak.

Deklaracje o chęci otwarcia sklepów meblowych ze strony wicepremiera Jarosława Gowina padły już 9 listopada, ale wtedy były to tylko słowa. „Będziemy się starali wyjść naprzeciw oczekiwaniom branży meblarskiej” – zadeklarował wicepremier podczas poniedziałkowych konsultacji z branżą. „O konkretnych decyzjach będziemy informować na bieżąco” – dodała wiceminister Olga Semeniuk. W rozmowach tych nie uczestniczył premier.

O konieczności zamknięcia dużych sklepów meblowych od soboty 7 listopada ich zarządcy dowiedzieli się w piątek wieczorem, gdy w Monitorze Polskim zostało opublikowane nowe rozporządzenie o obostrzeniach w związku z walką z epidemią koronawirusa. Zapis dotyczący akurat tych sklepów pojawił się bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Sytuacja skomplikowała się

Aktualizacja: wicepremier Jarosław Gowin powiedział w piątek podczas posiedzenia rady przedsiębiorczości, że „premier Mateusz Morawiecki przedstawi w sobotę szczegóły dotyczące dalszych działań w gospodarce”.

Decyzja o zniesieniu części ograniczeń w branży handlowej – zgodnie z zapowiedziami reportu rozwoju – miała zapaść już w środę, ale sytuacja nieco skomplikowała się z powodu rekordowej liczby zgonów w wyniku zakażenia koronawirusem.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22,5 tys. nowych zakażeń (ponad 40 proc. pozytywnych wyników) oraz o 626 zgonach wywołanych przez samego koronawirusa lub w połączeniu z chorobami towarzyszącymi. To już trzeci dzień z rzędu, gdy liczba zgonów utrzymuje się na poziomie przekraczającym 600. Zajętych jest 2135 respiratorów i 22,6 tys. covidowych łóżek.

Rząd zaczyna wycofywać się rakiem z zakazu działalności sklepów meblowych. Uzgadnia wytyczne