Mikrofirmy i samozatrudnieni nie zapłacą składek ZUS. Jest decyzja

We wtorek wieczorem Łukasz Schreiber, minister z Kancelarii Premiera, poinformował na Twitterze, że wszystkie mikrofirmy, czyli podmioty zatrudniające do dziewięciu pracowników, oraz samozatrudnieni przez trzy miesiące nie muszą płacić za pracowników składek ZUS.

W pierwszym przypadku zwolnienie z ZUS-u ma obowiązywać niezależnie od poziomu przychodów. W drugim przychód nie może przekroczyć 15 tys. 600 zł. Nie do końca jeszcze wiadomo, za jaki okres ma być liczony.

Dla większych firm z kolei, jak informuje minister Emilewicz, będą dopłaty do pensji i inne mechanizmy, o których rząd będzie informował na bieżąco.

Szefowa resortu rozwoju zapowiedziała jeszcze jedną ważną zmianę. Kasy fiskalne online, które miały obowiązkowo pojawić się w firmach od lipca, zostaną wprowadzone później. Kiedy – jeszcze nie wiadomo.

Jeden z przedsiębiorców zapytał szefowej resortu rozwoju, czy w toku prowadzonych prac rząd przypadkiem nie myśli o przesunięciu w czasie, np. na styczeń 2021 r., obowiązku montażu kas online.

Przesuwamy

– odpowiedziała krótko minister.

Najnowsze na Bizblog.pl