Nagła wolta ws. składek ZUS. Rząd radykalnie obniża obciążenia dla małych firm

Przeznaczamy około miliarda złotych na zmniejszenie obciążeń w ZUS-ie dla małych i mikro firm — ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki. W przypadku dużych firm ma zostać wprowadzona możliwość rozliczania ryczałtowego do miliona, a potem nawet do dwóch milionów euro.

Ogłoszone właśnie przez premiera plany dotyczące składek ZUS płaconych przez przedsiębiorców to zmiana przekazu rządu o 180 stopni — jeszcze podczas niedawnej konwencji PiS szef rządu zasygnalizował znaczne zwiększenie obciążeń firm składkami.

Bizblog.pl poleca:

Mateusz Morawiecki powiedział, że ZUS dla małych i mikrofirm będzie mógł być obliczany nie tylko od przychodu, ale też do pewnego poziomu od dochodu.

Wprawdzie „do pewnego poziomu” brzmi na razie dość enigmatycznie, ale jest to duża zmiana w zakresie „małego ZUS-u”. Dotychczasowe kryterium przychodu (63 tys. w 2018 r.) obejmowało niewielką grupę przedsiębiorców i faworyzowało drobnych usługodawców. Przedsiębiorcy zajmujący się handlem byli na z góry przegranej pozycji.

Liczenie wysokości składki ZUS dla przedsiębiorców pozostanie na takich samych zasadach — podkreślił premier. Małe i średnie przedsiębiorstwa to sól polskiej ziemi — stwierdził.

Żadnych zmian nie planuje się w stosunku do największych firm. Dla tych wszystkich średnich i większych przedsiębiorstw mamy ryczałtowy ZUS od 60 proc. średniego wynagrodzenia. Te stawki utrzymujemy na tym samym poziomie — powiedział Morawiecki.

Promocja samozatrudnienia

Obniżenie obciążeń składkami drobnych przedsiębiorców z jednoczesnym podwyższeniem płacy minimalnej do 2600 zł brutto, będzie oznaczało wypychanie pracowników etatowych na samozatrudnienie — mówi Bizblog.pl Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ekspert wyjaśnia, że coraz wyższe koszty zatrudniania na etacie będą — wbrew zapowiedziom rządu — zmniejszać atrakcyjność umowy o pracę.

Obiecany przez PiS wzrost płacy minimalnej oznacza, że etat będzie obciążony minimum 1,4 tys. zł podatków i składek. Jednocześnie mają spaść składki dla samozatrudnionych, a testu przedsiębiorcy nie będzie. A potem będą lamenty, że mało etatów, a dużo samozatrudnienia — mówi Aleksander Łaszek.

Przypomnijmy, że podczas weekendowej konwencji wyborczej PiS premier Morawiecki ogólnikowo zapowiedział wprowadzenie naliczania składek ZUS od dochodu. Zostało to powszechnie odebrane jako ostry wzrost obciążeń firm składkami.