Pandemia napędza chmurę. Korzystają z niej polskie szpitale

Koronawirus sprawił, że biznes przenosi się do świata cyfrowego coraz szybciej. Dotyczy to również rozwiązań chmurowych, dla których wybuch pandemii okazał się zbawienny w skutkach.

Cyfrowa transformacja trwa, a kryzys tylko ją przyspiesza(…) Zapotrzebowanie na chmurę rośnie. Widzimy to na całym świecie

– tłumaczyła w trakcie spotkania z dziennikarzami Petra Jenner, General Manager EMEA firmy Salesforce.

Przechodzimy na pracę zdalną, konferencje organizujemy na Zoomie i na potęgę korzystamy z aplikacji. Praca coraz mocniej wchodzi w przestrzeń cyfrową, a co za tym idzie, coraz bardziej potrzebuje rozwiązań chmurowych.

Ten tren pokazują badania przeprowadzone przez firmę Citrix. Z ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów pracujących w branży IT wynika, że aż 62 proc. z nich chce stopniowo porzucać firmowe serwery na rzecz chmury obliczeniowej.

Chmura a pandemia

Rozwiązania chmurowe mogą nie tylko przyspieszać rozwój przedsiębiorstw, ale także pomagać w walce z koronawirusem. Narzędzie zbudowane na platformie Salesforce pomaga szpitalom zarządzać darowiznami materiałów eksploatacyjnych.

Widzieliśmy ludzi dzwoniących do szpitali, jadących tam z butelkami wody, ochotników próbujących śledzić wszystko ręcznie za pomocą arkuszy kalkulacyjnych… to był chaos

– wspomina cytowany na stronie internetowej programu Jakub Jasiczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W Polsce z platformy przygotowanej korzysta ok. 60 proc. szpitali.

Chmura obliczeniowa – prognozy

Salesforce przewiduje, że wraz z ekosystem tworzonym przez swoich partnerów biznesowych w latach 2019-2024 stworzy 4,2 mln nowych miejsc pracy na całym świecie. Przychody firm zwiększą się dzięki temu o 1,2 biliona dolarów.

W Polsce korzyści ekonomiczne wynikające ze wzrostu wykorzystania chmury obliczeniowej szacowane są na 256 mln dol. w 2018 i 698 mln w 2024 r. Rozwój cloud computing ma stworzyć nad Wisłą 4210 miejsc pracy i dostarczyć firmom dodatkowo 1,5 mld dol.

Oczekujemy, że cyfrowy wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy w Polsce będą miały silny wpływ na usługi finansowe, produkcję, handel detaliczny, media, opiekę zdrowotną, naukę oraz sektor publiczny. Cyfrowa transformacja w Polsce pomaga przetrwać obecną pandemię koronawirusa COVID-19 i wspiera długoterminowe bezpieczeństwo ekonomiczne

– opowiadał regional sales director CEE Commercial Business Unit w Salesforce Krzysztof Augustynowicz.