Rząd zdejmuje kolejne obostrzenia koronawirusowe. Minister zdrowia ogłosił decyzję

Dane epidemiczne wskazują, że pandemia koronawirusa w Polsce cofa się na każdym polu, a dotychczasowe luzowanie obostrzeń nie przyniosło żadnych negatywnych skutków – stwierdził w środę Adam Niedzielski. Minister zdrowia ogłosił nowy harmonogram znoszenia restrykcji w związku z walką z koronawirusem.

Od 6 do 25 czerwca będą mogły być organizowane targi, konferencje czy wystawy, ale z tymi samymi obostrzeniami, jakie obowiązują w sklepach. W przypadku imprez i zgromadzeń limit zostanie zwiększony z 50 do 150 osób.

Bizblog.pl poleca

Od 6 czerwca przywracamy możliwość prowadzenia w sposób tradycyjny targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem, który dotyczy innych eventów, czyli 1 osoba na 15 m kw.

– powiedział Adam Niedzielski.

Luzowanie obejmuje też transport zbiorowy – zajętych będzie mogło być 75 proc. miejsc. Obowiązek zakrywania ust i nosa oczywiście zostanie utrzymany.

Od 6 czerwca wznowić działalność będą mogły sale zabaw dla dzieci. Tutaj także obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m kw.

Przywilej zaszczepionych

Adam Niedzielski podkreślił, że do limitów dotyczących liczby osób nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione. Minister zdrowia wyjaśnił, że odpowiedzialność za weryfikowanie faktu zaszczepienia uczestnika danego zgromadzenia będzie spoczywać na jego organizatorze.

Jak przyznał minister zdrowia, ogłoszone dzisiaj luzowanie nie jest radykalne, ale obiecał, że po 25 czerwca możliwe są daleko idące zmiany w tej kwestii. Decyzja w sprawie okresu wakacyjnego, czyli od 26 czerwca do 31 sierpnia zapadnie w przyszłym tygodniu.

Już 22 maja Adam Niedzielski mówił, że jeśli program szczepień będzie rozwijał się w obecnym tempie, to „nie ma argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia”. Jak jednak wówczas zaznaczył, jedna mutacja może „wywrócić stolik”, czyli doprowadzić do nagłej zmiany na gorsze. „Nie ma czegoś takiego jak ostateczne zwycięstwo z pandemią” – podkreślił.

Liberalne luzowanie

Poprzedni harmonogram luzowania rząd przedstawił pod koniec kwietnia. Od początku maja uruchomiono hotele, gastronomię na zewnątrz, kina i teatry, a także zniesiono obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni oraz częściowo przywrócono naukę w szkołach.

Rząd postanowił nawet przyspieszyć odmrażanie gospodarki w maju. Otwarcie kin i teatrów przyspieszono aż o osiem dni w stosunku do harmonogramu ogłoszonego pod koniec kwietnia. O jeden dzień – z soboty na piątek 28 maja przesunięto otwarcie wnętrz lokali gastronomicznych.

W porównaniu do innych krajów w Europie, takich jak Francja czy Włochy mamy stosunkowo liberalne obostrzenia

– ocenił Niedzielski.