Mamy oficjalnie rząd mniejszościowy. 770 mld zł z Planu Odbudowy dzięki poparciu Lewicy

„Dzisiaj przede wszystkim liczy się Polska, a nie interesy partyjne. Nie wyobrażam sobie, że ktoś może głosować przeciw interesowi Polski, polskich rolników, pracowników i polskich rodzin. Dzisiaj trzeba głosować za Polską” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając porozumienie z PiS-u z Lewicą, które pozwoli przegłosować w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy wbrew sprzeciwowi Solidarnej Polski.

„Dzisiaj rano spotkaliśmy się z delegacją Lewicy. To jedyny klub parlamentarny, od którego otrzymaliśmy kompleksowe propozycje. Przypieczętowaliśmy uzgodnienie w kilku zasadniczych obszarach” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Bizblog.pl poleca

Środki z unijnego Funduszu Odbudowy na wsparcie polskiej gospodarki po koronakryzysie mają być przeznaczone na tak różnorodne cele, jak zdrowie, energia i środowisko, gospodarka i przedsiębiorcy, rolnictwo, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna.

Dzisiaj stoimy przed kolejną, ogromną szansą przyspieszenia gospodarczego. Odłóżmy na bok polityczne spory

– zaapelował Mateusz Morawiecki.

Ten apel to musztarda po obiedzie, bo to właśnie trwający ostry polityczny spór w ramach Zjednoczonej Prawicy zmusił Prawo i Sprawiedliwość to wejścia w egzotyczny sojusz z Lewicą, z którą jest w bardzo ostrym sporze światopoglądowym. Szukanie przez rząd poparcia dla kluczowych ustaw u opozycji to znak, że de facto mamy już rząd mniejszościowy.

Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z jedną z fundamentalnych spraw dla Polski w najbliższych latach, co podkreśla sam Mateusz Morawiecki. „Nigdy nie było takich środków dostępnych. Nie możemy ich nie przyjąć. Tempo wyjścia z kryzysu po COVID-19 będzie zależało od tego, czy środki zostaną zaakceptowane i szybko dystrybuowane” – stwierdził szef rządu.

Do kogo mogły odnosić się słowa premiera „nie wyobrażam sobie, że ktoś może głosować przeciw interesowi Polski”? Oczywiście do postawy Solidarnej Polski, która od miesięcy trwa w sprzeciwie do Funduszu Odbudowy, który traktuje jako źródło zagrożenia dla suwerenności ze strony Unii Europejskiej. Według wiceministra sprawiedliwości z SP Marcina Romanowskiego jest to „krok w kierunku europejskiego państwa federalnego, w którym Polska będzie grała drugorzędną rolę”.

„Najpierw debatował nad tym rząd, teraz przekazujemy ten akt do parlamentu. Ponad podziałami liczy się Polska. Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki” – powiedział Mateusz Morawiecki.