Na lotniskach wprowadzają kolejne obostrzenia. Wraca kwarantanna i formularz rejestracyjny

Ruch lotniczy broni się jak może przed kolejną falą pandemii. Wraca obowiązkowa kwarantanna i wypełnianie dodatkowych dokumentów. Nowe zasady dla podróżujących wprowadziła Ukraina.

Po druzgocących dla lotnictwa pierwszych miesiącach roku drugie uderzenie pandemii może być tragiczne. Pokazują to chociażby wyniki finansowe United Airlines za trzeci kwartał roku. Strata jest na poziomie 1,8 mld dol. Już wcześniej Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) wyliczało, że w całym, 2020 r. sektor lotniczy w sumie może stracić 84 mld dol. Co gorsza: według ostatnich analiz linie lotnicze po takim szoku będą miały okazję otrząsnąć się dopiero w 2024 r. 

I niestety ten czarny scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny. Powoli wypadki zaczynają iść w stronę tego, co działo się na wiosnę: ruch lotniczy nie ma innego wyjścia, jak tylko ze względu na gwałtownie rosnącą liczbę zakażonych w wielu krajach wprowadzać następne restrykcje. Warto się z nimi zaznajomić, zwłaszcza że coraz więcej z nich dotyczy Polaków.

Ruch lotniczy z kwarantanną do trzech krajów

Jak informuje Katowice Airport, pasażerowie podróżujący z Polski do Niemiec lub krajów Wielkiej Brytanii, muszą udać się na obowiązkową 14-dniowa kwarantannę. W przypadku naszego zachodniego sąsiada, który cały nasz kraj od 24 października traktuje jako „obszar podwyższonego ryzyka”, niezbędne jest jeszcze zgłoszenie miejsca pobytu odpowiedniemu urzędowi kraju związkowego. 

Bizblog.pl poleca

Nie stanie się tak, jeśli podróżujący przedstawią (w języku niemieckim lub angielskim) negatywny wynik testu na COVID-19. Z tych obostrzeń zwolnione są osoby podróżujące tranzytem, zawodowi kierowcy transportu międzynarodowego oraz pracownicy firm transportowych, a także osoby, które przyjeżdżają w pilnym i niecierpiącym zwłoki celu zawodowym lub medycznym. Warto jednak pamiętać, że poszczególne kraje związkowe ustaliły odrębne zasady. Na przykład Meklemburgia-Pomorze Przednie zdecydowała się na konieczność przedstawienia nie jednego negatywnego testu na koronawirusa, a dwóch wykonanych w odstępie 5-7 dni. 

W Wielkiej Brytanii z kolei 14-kwarantanna nie obowiązuje, jeśli podróżuje się z któregoś wymienionych na aktualizowanej na bieżąco liście. Jest na niej m.in. Kuba, Cypr, Estonia, Finlandia, Japonia, Norwegia, Szwecja, czy Wietnam. Polski brak, co oznacza, że podróżujący z naszego kraju muszą liczyć się z udaniem się na przymusowe odosobnienie. Dodatkowo niezbędny jest też formularz, w którym dokładnie określimy swoje miejsce pobytu. Na dwutygodniową izolację trafią także ci, którzy na terenie krajów nie umieszczonych na liście zrobili tylko postój tranzytowy. 

Z najnowszych doniesień wynika, że ze względu na uznanie Polski jako kraju „Czerwonej strefy” 14-dniową kwarantannę dla Polków wprowadza także Ukraina. Na taką samodzielną izolację nie będą wyłącznie skazani ci pasażerowie, którzy wykażą negatywny test na obecność COVID-19. 

Do Hiszpanii i na Cypr z formularzem

Wjeżdżając do Hiszpanii, nie ma znacznie jaki jest początek podróży. Wszyscy bez wyjątków muszą wypełnić formularz kontroli zdrowia. W przypadku osoby niepełnoletniej – wypełnia go rodzic lub opiekun. Dobrze, żeby to zrobić jeszcze przed podróżą samolotem: albo ze specjalnej strony Spain Travel Health albo dedykowanej aplikacji mobilnej. W ten sposób podróżny uzyska Code Health QR, który w formie papierowej lub mobilnej trzeba okazać podczas kontroli sanitarnej na lotnisku. 

Z koniecznymi formalnościami lepiej zaznajomić się też przed planowaną podróżą na Cypr. Tam trzeba najpierw złożyć wniosek o wydanie certyfikatu CyprusFlightPass w ciągu 24 godzin przed rozpoczęciem podróży. W tym celu najpierw należy założyć konto, potem wprowadzić swoje dane osobowe, dodać dane lotu. Możliwe, że system poprosi nas o dołączenie negatywnego wyniku testu na COVID-19. Po pomyślnym rozpatrzeniu wniosku podróżny otrzymuje stosowny raport z instrukcjami co robić przez wejściem na pokład samolotu i na samym lotnisku. Jednocześnie tamtejsze Ministerstwo Zdrowia co tydzień aktualizuje podział poszczególnych państw na trzy kategorie: A, B i C, gdzie pierwsza ma najkorzystniejszy status epidemiologiczny, a wszystkie kraje z niezidentyfikowanym ryzykiem trafiają pod „C”. Obecnie Polska – obok m.in. Danii, Estonii, Litwy i Serbii – znajduje się w kat. B. 

Nowe zasady, czyli odpraw się online

Lotnisko Katowice Airport przy okazji przypominania podróżnym o obostrzeniach wprowadzonych przez kolejne kraje opublikowało też nowe zasady bezpieczeństwa związane z galopującą pandemią koronawirusa. Śląski port lotniczy poleca odprawianie się online oraz ograniczanie bagażu podręcznego. Informuje też o wypełnieniu na stronie danego przewoźnika oświadczenia o stanie zdrowia. „Noś maseczkę ochronną. Zmieniaj co 4 godziny. Maseczka obowiązuje od wejścia do terminalu, poprzez lot samolotem, aż do wyjścia z terminalu” – przypominają jeszcze pracownicy Katowice Airport. Dodatkowo na nowo zorganizowano ruch w terminalach pasażerskich z zaznaczonymi miejscami do dezynfekcji i maseczkomatami.