Rosyjski noblista sprzedał swój medal za 103,5 mln dolarów. Pieniądze w całości przekazał na ukraińskie dzieci

Dmitrij Muratow, rosyjski redaktor naczelny niezależnej gazety „Nowaja Gazeta”, wystawił w poniedziałek na aukcji swój medal Pokojowej Nagrody Nobla. Sprzedał go za 103,5 mln dolarów, a pieniądze przeznaczył w całości dla dzieci z Ukrainy, które musiały opuścić swój dom przez rosyjską agresję.

Aukcja została zorganizowana przez Heritage Auctions w Nowym Jorku, a nabywcą jest anonimowy klient. Licytacja miała ponoć porywający przebieg, z dużą ilością oklasków, licytanci zachęcali się nawzajem, aby jak najbardziej zwiększyć sumę. 

Kiedy nadeszła ostateczna oferta, która przebiła o dziesiątki milionów dolarów poprzednią propozycję, wielu obecnych na sali było zszokowanych, w tym sam Muratow.

Bizblog.pl poleca

Muratow wybrał UNICEF

Cały dochód został przekazany na pomoc humanitarną UNICEF dla ukraińskich dzieci, które musiały opuścić swoje domy przez wojnę.

Muratow, zapytany, dlaczego wybrał UNICEF, powiedział: „Kluczowe, było by ta organizacja nie należała do żadnego rządu. UNICEF może działać ponad rządami. Nie ma dla niej granic”.

Najważniejszym przesłaniem dzisiaj jest to, aby ludzie zrozumieli, że trwa wojna i musimy pomóc tym, którzy najbardziej cierpią

– powiedział.

Muratow zdobył nagrodę w 2021 r. wraz z dziennikarką Marią Ressą z Filipin, a komitet uhonorował tę parę „za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa”.

Należał do grupy dziennikarzy, którzy w 1993 roku po upadku Związku Radzieckiego założyli pismo „Nowaja Gazieta”, która stała się najważniejszym rosyjskim tytułem krytykującym prezydenta Władimira Putina i jego politykę.

„Nowaja Gazieta” zawiesza działalność

W marcu, ponad miesiąc po inwazji Moskwy na Ukrainę, „Nowaja Gazieta”. zawiesiła działalność w Rosji po tym, jak Moskwa przyjęła przepisy przewidujące surowe kary więzienia dla każdego, kto krytykuje krwawą kampanię wojskową Kremla w Ukrainie.

W kwietniu Muratow został zaatakowany w pociągu, gdy ktoś obrzucił go farbą olejną zmieszaną z acetonem, powodując oparzenia oczu.

Od 2000 r. sześciu dziennikarzy i współpracowników „Nowaja Gazieta” zostało zabitych w związku z wykonywaną pracą, w tym reporterka śledcza Anna Politkowska. To im Muratow zadedykował nagrodę Nobla.