Rada Medyczna już nie przy premierze. Sfrustrowani epidemiolodzy rzucili papierami

Fachowcy od naszego zdrowia powiedzieli dość polityce rządu. Aż 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim zrezygnowało w piątek z funkcji.

W Polsce właśnie przekroczyliśmy liczbę 100 tys. zgonów osób zakażonych koronawirusem. To jednak nie oddaje skali dewastacji naszego społeczeństwa przez covid-19, bo od początku pandemii mamy jeszcze ponad 80 tys. nadmiarowych zgonów. A to nie koniec, bo tragiczny bilans ofiar z dnia na dzień wygląda coraz gorzej. A o czym pisał o tym niedawno Michał, wkrótce może być jeszcze gorzej.

Bizblog.pl poleca

Najgorszy scenariusz zakłada, że co trzecie dostępne w Polsce łóżko szpitalne mogłoby być zajęte przez chorego na koronawirusa. Wtedy nasz system zdrowia – przekonuje minister Niedzielski – rozpadnie się na kawałki. Także w kwestii dostępności lekarzy i pielęgniarek i terminów zabiegów. 

Działań w sprawie epidemii brak, frustracja wzięła górę

W piątek 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim złożyło rezygnację. W mediach ukazało się oświadczenie, w którym w ostrych słowach zarzucają rządowi bezczynność i tolerowanie działań antyszczepionkowców. Rada Medyczna do spraw covid-19 przy premierze działa od listopada 2020 r

Z pisma wynika, że rządzący całkowicie lekceważą zalecenia naukowców i kierują się jedynie sondażami. I to pomimo śmiertelnego zagrożenia, jakie cały czas wisi nad Polakami. Piszą, że z upływem czasu z narastającą frustracją obserwowali brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią.

Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów

– czytamy w oświadczeniu.

Odchodząc, zachęcają do szczepień

Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie covid-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych – napisało 13 członków rady.

Przy dramatycznej sytuacji epidemiologicznej wywołanej bardzo zaraźliwym wariantem wirusa i grożącej niewydolności służby zdrowia niezbędne jest pilne zwiększenie odsetka szczepionych, zwłaszcza wśród osób powyżej 60. roku życia

– podkreślili odchodzący członkowie Rady Medycznej przy premierze.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków Rady, wśród nich główny doradca premiera prof. Andrzej Horban.

Czarnek nie słucha Niedzielskiego

O tym, że walka z covid-19 prowadzona jest tylko na papierze, pisaliśmy wielokrotnie. Niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę, że minister edukacji Przemysław Czarnek, jawnie lekceważy zalecenia medyków. Mimo że liczba zachorowań może wzrosnąć do najwyższych poziomów od początku epidemii, dzieci po przerwie świątecznej wróciły do szkół, nauka zdalna odchodzi w niepamięć, a siatka ferii pozostała bez zmian.

To nie pierwszy raz, kiedy Ministerstwie Zdrowia różni się w ocenie sytuacji od resortu edukacji i nauki. Przypomnijmy, że cały czas nie ma zgody w sprawie obowiązkowych szczepień nauczycieli, które miałyby się zacząć od 1 marca, ale którym od początku sprzeciwia się minister Czarnek.

Nowej Rady Medycznej nie będzie

Centrum Informacyjne Rządu wydało oświadczenie w sprawie rezygnacji części członków Rady.

Dziś część członków Rady Medycznej złożyła rezygnację, uzasadniając ją przede wszystkim wyczerpaniem formatu tego gremium. Rezygnujący członkowie Rady Medycznej uzasadniali swoją decyzję także zachowaniem osób, które negują zagrożenie covid-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią – podaje CIR.

W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez premiera Ministrowi Zdrowia.