Przedłużenie obostrzeń. Jako pierwsze otwarte zostaną przedszkola i klasy I-III, ale jeszcze nie teraz

Już w środę przed południem Adam Niedzielski przedstawi na konferencji prasowej plan rządu na dalszą walkę z pandemią. Nie ma właściwie żadnych wątpliwości, że obowiązujące formalnie tylko do 9 kwietnia obostrzenia będą przedłużone i nawet symbolicznego luzowania nie będzie. Gdy to już jednak nastąpi, priorytet będą miały żłobki, przedszkola i klasy I-III szkoły podstawowej.

Aktualizacja: Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie obecnych zasad do 18 kwietnia.

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbędzie się w środę o 11:00 – zapowiedziało Centrum Informacyjne Rządu. To oznacza, że wybrano wcześniejszy termin, bo pod uwagę brany był też czwartek.

Bizblog.pl poleca

Wielu Polaków, a zwłaszcza przedsiębiorców z branż, które zostały objęte surowszymi obostrzeniami, liczy na to, że zasady zostaną nieco poluzowane, bo statystyki zakażeń w ostatnich dniach po raz pierwszy od dłuższego czasu nieco się poprawiły. Na to jednak szans praktycznie nie ma, bo kluczowe znaczenie ma obciążenie systemu ochrony zdrowia, a to jest wciąż na rekordowym poziomie.

Z najświeższych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zajętych jest już 34 691 łóżek covidowych i 3342 respiratory. W środę resort poinformował o 14 910 nowych zakażeniach, czyli zanotowano ich przeszło dwukrotnie mniej niż w środę tydzień temu (32 874), ale tak duży spadek to głównie efekt przerwy świątecznej. Realny stan epidemii poznamy w czwartek i piątek. Bardzo niepokojąca jest za to liczba covidowych zgonów – w ciągu ostatniej doby było ich aż 638.

We wtorek wieczorem w Polsat News Adam Niedzielski podkreślił, że z jego mojego punktu widzenia „najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń”. Wskazał na bardzo ciężką sytuację infrastruktury szpitalnej na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na Śląsku, gdzie od tygodnia prowadzona jest akcja relokacji chorych śmigłowcami.

Uważam, że na tę chwilę żadnych luzowań nie powinno być wprowadzonych

– wskazał minister.

Adam Niedzielski przyznał przy tym, że żłobki, przedszkola, nauka w klasach I-III to są „absolutnie priorytety”. „Mogę zapewnić, że pierwsze, co będzie przywracane, to będą żłobki, przedszkola i klasy I-III” – obiecał szef resortu zdrowia.

Obostrzenia mają zostać przedłużone o kolejne dwa tygodnie, czyli będą obowiązywać do 23 kwietnia. O tym, co dalej, rząd zdecyduje w okolicy 20 kwietnia.

Do twardego lockdownu wciąż daleko

Wbrew wielu zapowiedziom – na przykład prof. Andrzeja Horbana, pełnomocnika rządu ds. COVID-19 – rząd nie zdecydował się na wprowadzenie twardego lockdownu pomimo przekroczenia granicy 30 tys. zakażeń dziennie aż czterokrotnie. Ostatnia runda zwiększania obostrzeń objęła właściwie tylko zamknięcie przedszkoli i żłobków oraz dużych sklepów meblowych i budowlanych.

Dla porównania rok temu rząd zdecydował się wprowadzić tak daleko idące ograniczenia, jak zakaz przemieszczania się (z pewnymi wyjątkami), całkowity zakaz zgromadzeń (chyba że z najbliższymi), zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego, czy zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Jak wówczas wyglądała epidemia? 31 marca nowych zakażeń było 83 i jedna ofiara śmiertelna.

25 marca minister Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie dodatkowych zasad bezpieczeństwa od soboty 27 marca do 9 kwietnia:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. będą zamknięte
  • w placówkach handlowych i innych punktach, takich jak np. poczta, bardziej rygorystyczne zasady – do tej pory 1 os./15 m kw., teraz dla sklepów pow. 100 m kw. będzie to 1 os./20 m kw.
  • limit osób w kościołach: 1 osoba na 20 m kw.
  • zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Po 9 kwietnia może będzie obowiązywała nowa regulacja
  • działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego
  • zamknięte żłobki i przedszkola z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych

Wszystkie dotychczasowe zasady pozostały w mocy.