Jest projekt rozporządzenia covidowego. O hotelach i galeriach ani słowa, ale znowu jest o kasynach

Cała Polska czeka na zapowiadane przez Adama Niedzielskiego przywrócenie części obostrzeń, ale wciąż nie wiadomo, które z poluzowanych „na próbę” 12 lutego zakazów powróci z końcem miesiąca. Na razie Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które reguluje tak ważne kwestie, jak spożywanie posiłków i napojów w kasynach.

Na stronie KPRM pojawił się przygotowany w resorcie Niedzielskiego projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Czy jest coś o powtórnym zamykaniu hoteli, stoków czy galerii handlowych? Od razu uspokajamy, że nie, ale z drugiej strony te kwestie może ureguluje odrębne rozporządzenie.

Bizblog.pl poleca

Jak pisze wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, „projekt ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2”. Wśród wymienionych w rozporządzeniu działań jest „wprowadzenie zakazu spożywania posiłków lub napojów w kasynach”.

O ile zakaz stołowania się w kasynie ma coś wspólnego z zaostrzeniem zasad dystansu społecznego, to reszta zmian to prędzej ich poluzowanie, ale także w dość „niszowych” sferach życia. Mamy tutaj bowiem takie propozycje jak:

  • zniesienie ograniczenia w zakresie zaprzestania rehabilitacji leczniczej
  • uzupełnienie przepisów wyłączających spod zakazu zgromadzeń o konkursy na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Inne przewidziane w projekcie zmiany to doprecyzowanie przepisów dotyczących zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny poszczególnych grup osób, a także uzupełnienie kolejności szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 o osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach oraz uszczegółowienie przepisów dotyczących szczepień u pracowników systemu oświaty.

Wszystko wskazuje na to, że – chyba nieuniknione – zmiany zasad covidowych, które mają wpływ na życie większości Polaków, takie jak na przykład surowsze limity liczby odwiedzających galerie handlowe, hotele czy stoki narciarskie, a może nawet ponowne ich zamknięcie, zostaną wprowadzone osobnym rozporządzeniem.

Według nieoficjalnych informacji RMF FM rząd najbardziej skłania się ku zamknięciu stoków i innych obiektów sportowych, które zostały otwarte 12 lutego. Dlaczego akurat sport? Chodziłoby o dość istotne ograniczenie kontaktów społecznych przy jak najmniejszych kosztach gospodarczych.

Ministerstwo ma słabość do kasyn

Skąd jednak w omawianym rozporządzeniu wzięły się zasady dotyczące spędzania wolnego czasu w kasynie? To kolejny przypadek, gdy kasyna w zadziwiający sposób „wciskają się” do rządowych rozporządzeń covidowych.

Przypomnijmy, że tuż przed Sylwestrem rząd niespodziewanie dopuścił działalność kasyn pomimo swego rodzaju godziny policyjnej i zamknięcia innych biznesów. Dopiero po fali krytyki Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA zapowiedział „szybką nowelizację” i usunięcie wyjątku, które zrobiono dla kasyn.

Gdy rząd postanowił „na próbę”, na 2 tygodnie wprowadzić szerokie odmrożenie obejmujące hotele, stoki narciarskie czy kina niespodziewanie do tej listy dopisano kasyna. Tym razem przepis ten także się utrzymał, choć ponownie swoje zastrzeżenia zgłosił wiceminister Wąsik. Autorem projektu tego rozporządzenie także był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.