Prezydent Andrzej Duda za granicą torpeduje politykę covidową rządu. Podważa skuteczność szczepionek

Skrytykował tworzenie podziału na zaszczepionych i niezaszczepionych, podał w wątpliwość skuteczność szczepionek na koronawirusa i zasugerował, że za spadek liczby zakażeń może odpowiadać… pogoda. Prezydent Andrzej Duda wygłosił na międzynarodowej konferencji GLOBSEC 2021 w Bratysławie przemowę, w której znowu dał wyraz swojemu sceptycznemu stosunkowi do szczepień, robiąc niedźwiedzią przysługę rządowi Mateusza Morawieckiego.

Fot. Kancelaria Prezydenta

Loteria szczepionkowa z nagrodami do miliona złotych, specjalne kody QR i paszporty covidowe, wyjęcie osób zaszczepionych spod limitów obowiązujących we wszelkiego rodzaju kontaktach społecznych. Rząd robi, co potrafi, by zachęcić Polaków do szczepień na koronawirusa, dając coraz większe przywileje osobom, które nie ulegną antyszczepionkowej dezinformacji.

Bizblog.pl poleca

Wtedy na scenę podczas transmitowanej na żywo konferencji GLOBSEC 2021 w stolicy Słowacji wchodzi prezydent Andrzej Duda i wypowiada słowa, które – chcąc nie chcąc – uderzają w politykę covidową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i całego rządu Mateusza Morawieckiego.

Stop dyskryminacji antyszczepionkowców

Celem z całą pewnością musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatych i biedniejszych, na zaszczepionych i niezaszczepionych

– mówi Andrzej Duda.

To nie żadne przejęzyczenie ani przeinaczenie. Słowa Andrzeja Dudy za chwilę pojawiają się na profilu twitterowym Kancelarii Prezydenta. Sugestia jest chyba jasna: niezaszczepienie się to kwestia osobistego wyboru i wszelka dyskryminacja takich osób jest nie do przyjęcia.

Szkoda tylko, że różnicowanie uprawnień obywateli ze względu na fakt zaszczepienia się na koronawirusa lub nie, stał się osią polityki polskiego rządu w walce z pandemią. Organizując loterię przeznaczoną wyłącznie dla w pełni zaszczepionych osób czy wyłączając je spoza covidowych obostrzeń, rząd puszcza jasny sygnał – zaszczepcie się, to się wam opłaci.

„Szczepionka to nie tylko najlepsza forma ochrony dla naszego zdrowia, ale też gwarancja większej swobody ruchu. W Polsce już można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19 oraz ozdrowieńcy” – czytamy w komunikacie rządu z 10 czerwca.

Wiosna, ach to ty

To jeszcze nie wszystko. Andrzej Duda stwierdził też, że nie wiadomo, czy to szczepionki odpowiadają za spadek zakażeń, czy pogoda, dodając, że czas pokaże, czy szczepionki są skuteczne.

Czy możemy mówić o tym, że jeżeli liczba zachorowań w Polsce spadła tej chwili do takiego poziomu dziennie jak notowaliśmy dokładnie rok temu, to czy rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia, czy to efekt tego, że mamy takie warunki pogodowe, taka jest pora roku?

– zamyślił się prezydent.

W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a przypadków było tyle samo

– zwrócił uwagę Andrzej Duda.

To już nie jest robienie rządowi niedźwiedziej przysługi, ale chyba już dywersja. Zamiast dzielić się na forum międzynarodowym swoimi wątpliwościami, można było zasięgnąć wiedzy u wirusologów, a może wystarczyło poczytać rządowy informator dla obywateli. Zajrzymy na stronę gov.pl. Poniżej w całości przytaczam 10-punktową argumentację rządu.

Rząd: dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

 1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.

 1. Bo uratujesz komuś życie

Im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną.

 1. Bo możesz!

Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.

 1. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie

Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.

 1. Bo zyskasz spokój

Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

 1. Bo szczepionki są bezpieczne

Szczepionki są badane przez najlepszych naukowców z całej UE. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Leków.

 1. Bo zostaniesz zbadany

Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.

 1. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności!

Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.

 1. Powrót do normalności oznacza:
 • odejście od maseczek,
 • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
 • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
 • dalszy rozwój gospodarki,
 • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
 • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
 • wakacje bez ograniczeń,
 • poprawę jakości życia nas wszystkich.
 1. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

Panie Prezydencie, to do Pana.

Wakacyjne odmrażanie. Rząd luzuje zasady covidowe, by Polakom wypoczywało się milej