Powrót obostrzeń w czerwonych i żółtych powiatach. Oto wszystkie szczegółowe zmiany

Surowsze ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych, wesel, mszy czy transportu, a także bardziej restrykcyjny obowiązek noszenia maseczek. Minister zdrowia zdecydował o powrocie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, ale na razie w 19 najbardziej dotkniętych powiatach, które podzielono na czerwone i żółte.

Aktualizacja 1: publikujemy szczegóły ograniczeń, jakie będą obowiązywać w czerwonych i żółtych powiatach – zamieszczamy je na końcu tekstu.
Aktualizacja 2: Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie stref.

Rozporządzenie o zaostrzonych rygorach w 19 powiatach ma zacząć obowiązywać od soboty. Od września ma z kolei obowiązywać zasada, że osoby niezakrywające ust i nosa muszą dysponować zaświadczeniem o przeciwwskazaniach medycznych.

Bizblog.pl poleca

Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń

– wyjaśnił Szumowski.

Oto lista powiatów, które zostaną objęte obostrzeniami:

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia, została opracowana przez MZ na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. To oznacza, że powyższa lista z pewnością będzie się zmieniać i na czerwono i żółto zabarwione mogą zostać kolejne powiaty.

Zakazu wesel nie ma, a jedynie limit osób

Najbardziej zagrożone powiaty zostały podzielone na czerwone i żółte – w pierwszych obostrzenia będą surowe, w drugich nieco łagodniejsze. Na przykład w przypadku wesel w żółtych powiatach maksymalna liczba gości wyniesie 50 osób, a w żółtych – 100. W pozostałych powiatach nadal będzie obowiązywał limit 150 osób.

Zdjęcie
Mapa zaostrzonych obostrzeń – źródło: Ministerstwo Zdrowia.

W powiatach czerwonych wprowadzony zostanie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Wydarzenia kulturalne, kongresy i targi będą zakazane, a wydarzenia sportowe będą odbywały się bez publiczności. Zamknięte zostaną też siłownie, kina czy parki rozrywki.

Z drugiej strony nie będzie żadnych zmian, jeśli chodzi o handel, salony fryzjerskie, hotele, baseny i aquaparki, czy dyskoteki i kluby nocne. Nie będzie też surowszych norm dotyczących zgromadzeń publicznych. Do szczegółów odsyłamy na koniec tego tekstu.

Minister zdrowia ostrzegł, że lista powiatów czerwonych i żółtych może się rozszerzyć, jeśli w całej Polsce nie będziemy zachowywać reżimu sanitarnego.

Nowy rekord – 726 zakażeń koronawirusem

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Apel i otrząśnięcie się z atmosfery beztroski dotyczy całej Polski

– powiedział minister Łukasz Szumowski podczas konferencji.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we czwartek, że w Polsce zanotowano 726 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków pojawiło się w województwach: śląskim (137), małopolskim (118), mazowieckim (107) i wielkopolskim (89).

Na publikację rekordowych dany o liczbie nowych przypadków COVID-19 słuchaczy konferencji starał się przygotować minister zdrowia. Prof. Łukasz Szumowski zdradził, że „w weekend i w kolejnych dniach po weekendzie należy się nadal spodziewać liczb w granicach 500, 600, być może 700”. Wyjaśnił, że powodem jest masowe testowanie w zakładach pracy.

Respiratorów jest dużo i po co drążyć temat

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy „nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa”, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwskazania medyczne. „Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić” – wyjaśnił wiceminister Cieszyński. 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński został zapytany o sprawę zamówionych przez jego resort respiratorów i czy ministerstwo otrzymało już zwrot pieniędzy za niedostarczone urządzenia. Zastępca ministra Szumowskiego wyraził wyraźną irytację tym pytaniem, ale nie odniósł się bezpośrednio do sprawy tej kontrowersyjnej transakcji, ale jedynie zapewnił, że liczba respiratorów w polskich szpitalach jest odpowiednia.

Pytań od dziennikarzy dopuszczono niewiele, ponieważ kierownictwo MZ śpieszyło się na uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na drugą kadencję.

Szczegółowe obostrzenia w powiatach czerwonych i żółtych: