Zwolnienie ze składek ZUS. W końcu sprawdzimy, co się dzieje z naszym wnioskiem

Możliwość podglądu szczegółów dotyczących złożonych wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w końcu pojawiła się w systemie PUE ZUS. Wielu przedsiębiorców niepokoiło się brakiem reakcji ZUS-u po złożeniu wniosków – teraz mogą łatwo sprawdzić, czy nasz wniosek został odrzucony, czy po prostu jego rozpatrzenie jedynie tak długo trwa.

Funkcja podglądu złożonych wniosków jest teraz dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski RDZ, czyli o zwolnienie z płacenia składek ZUS. To jedno z najważniejszych narzędzi tarczy antykryzysowej, w ramach którego umorzono już 1,8 mld zł. Kilka dni wcześniej umożliwiono podgląd wniosków o postojowe (RSP-C i RSP-D).

Bizblog.pl poleca

ZUS po wielu tygodniach opóźnienia dodał w systemie PUE ZUS bardzo potrzebną zakładkę „Tarcza antykryzysowa – wnioski”. Po kliknięciu tej zakładki sprawdzimy wszystkie informacje dotyczące naszych wniosków o zwolnienie ze składek czy o postojowe.

Jak sprawdzić stan naszych wniosków o zwolnienie ze składek lub o postojowe? Po zalogowaniu się do PUE ZUS przechodzimy do zakładki „Płatnik” w prawym górnym rogu strony, a następnie w menu po lewej stronie klikamy „Dokumenty i Wiadomości”. Wtedy ukaże nam się nowy przycisk: „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Domyślnie ukaże nam się podgląd naszych wniosków o świadczenie postojowe. Wyżej pokazane są wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a niżej – dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

W przypadku postojowego dla przedsiębiorców sprawdzimy datę wpływu wniosku, jego status, a także datę wypłaty i kwotę świadczenia. Jeśli chodzi o postojowe dla naszych zleceniobiorców, ZUS nie informuje o dacie wypłaty świadczenia i kwocie przyznanej pomocy.

Jak sprawdzić status naszego wniosku o zwolnienie z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące? W tym celu trzeba kliknąć zakładkę „Wnioski o ulgi” w górnej części strony. Wtedy ukaże nam się podgląd naszego wniosku.

Jeśli wniosek został rozpatrzony pozytywnie, podana jest data zwolnienia. Jeśli negatywnie – data odmowy. Brak podanych dat oznacza, że wniosek wciąż jest przetwarzany, nawet jeśli wciąż chodzi o składki za kwiecień.

Nie dziwmy się, że rozpatrywanie wniosków trwa tak długo – rządowa tarcza antykryzysowa nałożyła na szeregowych pracowników ZUS-u olbrzymią ilość dodatkowej pracy, z którą zwyczajnie sobie nie radzą. Na przykład muszą sprawdzić każdego zleceniobiorcę zgłoszonego do postojowego, a często ZUS nie ma danych tych osób, bo osoby te nie są zgłoszone do ubezpieczenia społecznego (na przykład studenci).