Nie tylko kod PKD. Jarosław Gowin obiecuje pomoc dla firm, których obroty spadły o 70 proc.

Pomoc dla przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc., a nie tylko dla tych, którzy mają właściwy kod PKD i prowadzą firmę odpowiednio długo. Przygotowanie takich przepisów podczas spotkania z rzecznikiem MŚP i delegacją przedsiębiorców obiecał Jarosław Gowin. Czy jest duża szansa na wejście w życie tych przepisów? To zależy od pozycji Gowina w rządzie, a ta wciąż jest niepewna.

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa rzecznika małych i średnich przedsiębiorców na temat propozycji rozszerzenia tarcz antykryzysowych, ale zanim to nastąpiło, Adam Abramowicz w towarzystwie przedsiębiorców spotkał się z Jarosławem Gowinem. Jak relacjonuje Biuro Rzecznika MŚP, z ust wicepremiera padła interesująca deklaracja.

Bizblog.pl poleca

Rzecznik MŚP wybrał się z delegacją przedsiębiorców do wicepremiera, by wręczyć mu petycję w sprawie włączenia do obydwu tarcz przedsiębiorstw ze spadkiem obrotów powyżej 70 proc. bez względu na kod PKD. Z relacji Adama Abramowicza wynika, że szef resortu rozwoju, pracy i technologii obiecał przygotowanie przepisów realizujących te postulaty.

„Jarosław Gowin zapowiedział podjęcie kroków, zmierzających do objęcia pomocą szerszej grupy firm, w tym rozpoczęcie prac nad objęciem rekompensatami przedsiębiorców, których przychody spadły o ponad 70 proc.” – informuje Biuro Rzecznika MŚP. Wsparcie firm według klucza spadku obrotów miałoby być niezależne od kodu PKD i daty rozpoczęcia działalności przez danego przedsiębiorcę.

Podczas konwencji prasowej Adam Abramowicz stwierdził, że jest liczna grupa firm, które mimo spadków obrotów rzędu 70-80 proc. nie otrzymały od rządu wsparcia. „Wszyscy tu obecni przedsiębiorcy reprezentują sektor MŚP. Przed epidemią ich działalność doskonale się rozwijała i pozwalała utrzymać siebie oraz najbliższą rodzinę. Dopiero koronawirus i zamknięcie gospodarki sprawiły, że firmy te zaczęły borykać się z problemami” – podkreślił rzecznik MŚP.

Od czterech miesięcy, nie mogąc normalnie pracować, znalazły się na krawędzi bankructwa. Dotychczas nie wypłacono im ani złotówki rekompensaty, ponieważ nie mają właściwego numeru PKD

– zwrócił uwagę Abramowicz.

Nie wiadomo, czy proponowane przez rzecznika MŚP rozwiązanie ma większe szanse na wejście w życie. Kluczową sprawą jest tu pozycja Jarosława Gowina, który wciąż zmaga się z rokoszem w swojej partii. Co więcej, szef Porozumienia wprost sprzeciwił się promowanemu przez premiera Mateusza Morawieckiego podatkowi od mediów, przez co może mieć dużą trudność w przeforsowaniu własnych pomysłów.