Polskie startupy utrzymują tempo. Dostały miliardy i cały czas prą do przodu

3,616 mld zł – tyle popłynęło do polskich startupów w 2022 roku. To zaledwie 8 mln zł mniej niż rok wcześniej. Tylko w czwartym kwartale konta innowacyjnych przedsiębiorstw zasilone zostały kwotą ponad miliona złotych.

Pozytywne wieści płyną z raportu PFR Ventures i Inovo VC. Choć w ubiegłym roku polski rynek VC wyhamował, to spadek jest minimalny.

W 2022 polski rynek VC wyhamował i utrzymał wartość transakcji zbliżoną do poprzedniego roku. Względem globalnych i regionalnych trendów spadkowych, to wciąż dobry sygnał – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Wartość inwestycji za PFR Ventures

Spowolnienie gospodarcze i wojna w Ukrainie sprawiły, że nasz rynek stracił na atrakcyjności. Świetnie widać to również na giełdzie, która poprzedni rok kończyła w ponurych nastrojach (WIG20 dopiero teraz odrabia straty). Nie przeszkodziło to jednak polskim startupom w pobiciu kilku rekordów.

Bizblog.pl poleca

Jeszcze nigdy tak wiele startupów nie skorzystało ze wsparcia

Kapitał trafił do 435 innowacyjnych firm. W 2021 roku było ich 379 rok wcześniej, a dwa lata temu 300. Najwięcej inwestycji miało charakter zalążkowy, to znaczy, że trafiło do początkujących firm, które dopiero pracują nad zbudowaniem odpowiedniej skali.

Tradycyjnie, czwarty kwartał przebił dwa poprzednie pod kątem finansowym. W tym roku najwięcej pieniędzy udało się jednak pozyskać na początku roku.

Spadła średnia wartość transakcji: z 7,2 mln zł w 2021 roku do 6,7 mln zł w 2022 roku. PFR podkreśla, że przekłada się to na spadek przeciętnej wyceny spółek.

Fundusze PFR Ventures i NCBiR są najaktywniejsze

Te pierwsze wzięły udział w 120 z 460 transakcji i dostarczyły blisko 1/3 kapitału. Fundusze NCBiR wprowadziły na rynek mniej pieniędzy (9 proc. całej sumy), ale wzięły udział w 216 transakcjach.

W ubiegłym roku mieliśmy również kilka mega-rund, czyli takich, przekraczających 100 mln zł:

  • ICEYE – 560 mln
  • Ramp – 330 mln zł,
  • Vodeno – 274 mln zł,
  • Silent Eight – 170 mln zł,
  • SunRoof – 134 mln zł.

Prognozy na 2023 są trudne przy tylu zmiennych, ale jedno jest pewne: Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia na stałe zagościły na mapie globalnego ekosystemu technologicznego, co pozwala pozytywnie patrzeć na przyszłość całego rynku  – podsumowuje Karol Lasota, principal w Inovo VC.