Polski Bon Turystyczny. Rejestracja rusza w sobotę, nabór wniosków 31 lipca. ZUS i POT już czekają

Uruchomienie i obsługę Polskiego Bonu Turystycznego (PBT) powierzono Polskiej Organizacji Turystycznej i ZUS-owi. W ostatnią sobotę lipca ruszy rejestracja podmiotów turystycznych. Sprawdzamy, co trzeba zrobić, by móc skorzystać z tej wakacyjnej premii.

Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, zapowiedział, że rejestracja podmiotów turystycznych w bazie ZUS, które będą przyjmować płatność w formie PBT, ma ruszyć już w najbliższą sobotę 25 lipca. Wnioski o przyznanie bonu składać będzie można od 31 lipca.

PBT to takie 500+ na wakacje. I w tym wypadku na każdego małolata przysługuje 500 zł. Jeżeli dziecko ma stwierdzoną niepełnosprawność, świadczenie jest dwukrotnie wyższe i wynosi 1000 zł. Środki można wydatkować na rachunki za usługi hotelarskie albo imprezy turystyczne organizowana na terenie Polski. 

Bizblog.pl poleca

PBT ma umożliwić rodakom nie tylko popandemiczny oddech wakacyjny, ale przede wszystkim rozruszać branżę turystyczną, która mocno ucierpiała w ostatnich miesiącach. Rząd szacuje, że PBT będzie kosztować budżet państwa ok. 3,5 mld zł. Ze świadczenia ma skorzystać prawie 6,5 mln dzieci z rodzicami. Każdy PBT jest zwolniony ze wszystkich podatków.

To realne i szczególnie potrzebne dzisiaj wsparcie zarówno dla branży turystycznej, która najbardziej odczuła negatywne skutki pandemii, jak też dla rodzin z dziećmi

– przekonuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polski Bon Turystyczny. Kto tym dowodzi?

W ustawie o PBT wyróżniono rolę Polskiej Organizacji Turystycznej (POT, która ma ustalać prawo do świadczenia w formie bonu i w drodze decyzji administracyjnej odmawiać jego przyznania. Po stronie POT jest promocja PBT oraz informowanie ZUS o dokonaniu zwrotu środków w wypadku niezrealizowania usługi przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego w celu ponownej aktywacji bonu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Obsługą bonów będzie zajmował się oddział zamiejscowy POT. Bardzo możliwe, że w Małopolsce. Do tego czasu zadania będą realizowali oddelegowani pracownicy centrali POT.

Jeszcze nie zdecydowaliśmy, chociaż nie ukrywam, że myślimy o Małopolsce, regionie najbardziej rozwiniętym turystycznie i jednocześnie dysponującym doskonałymi kadrami

– przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Robert Andrzejczyk, prezes POT. 

PBT, czyli co zrobić, żeby dostać?

Aby wystąpić o wakacyjne 500+, trzeba mieć zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można je aktywować, posługując się Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Pomocna przy tej okazji może też być zwykła e-bankowość. Po aktywowaniu konta beneficjent dostanie albo SMS-em albo mailowo ciąg cyfr. To kod z przypisanym specjalnym numerem.

Regulując należność za usługę turystyczną, trzeba ten kod pokazać sprzedawcy. W ten sposób będzie można płacić za usługi turystyczne na terenie kraju aż do wyczerpania środków na koncie do marca 2022 r. Za pomocą PBT można też opłacić samą zaliczkę usługi, która wykonywana będzie dopiero za parę miesięcy. 

U kogo zapłacimy za wakacje takim bonem?

Bazę podmiotów turystycznych, w których będzie można w ten sposób płacić, też wyłoni POT. Mogą je tworzyć wyłącznie działające legalnie firmy, realizujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w kraju. Nabór ma ruszyć już 25 lipca. Co należy zrobić, żeby w takiej bazie się znaleźć? W pierwszej kolejności, podobnie jak beneficjent tego wakacyjnego świadczenia, trzeba założyć konto na PUE ZUS. W razie kłopotów czynności te można wykonać w oddziałach ZUS. Czas na rejestrację jest taki sam jak okres obowiązywania PBT – do końca marca 2022 r. 

Lista turystycznych podmiotów respektujących płatność w PBT ma być codziennie aktualizowana i publikowana na stronach internetowych: pot.gov.pl i bonturystyczny.gov.pl.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami przedsiębiorca otrzyma pieniądze za zrealizowane świadczenie turystyczne opłacone PBT „najszybciej jak to będzie możliwe, ale nie później niż w ciągu 14 dni od daty przyjęcia płatności za pomocą bonu”.

Bon może być wykorzystywany w reklamie

Rejestracja w bazie wiąże się z tym, że dany podmiot realizujący płatność za usługi PBT musi o tym odpowiednio informować klientów. Można też taki komunikat wykorzystywać w działaniach reklamowych i promocyjnych.

W przypadku, kiedy firma przestanie realizować usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terytorium Polski, musi zgłosić to na PUE ZUS. Podobnie jest w przypadku, gdy zmienią się dane figurujące w bazie ZUS.