REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Ceny paliwa oszalały, ludzie szukają alternatywy. PKP Intercity szykuje więcej pociągów w wakacje

Pierwsze wakacje bez koronawirusowych obostrzeń i wysokie ceny paliw. To wszystko sprawia, że zainteresowanie ofertą PKP może być w tym roku rekordowo wysokie. W okresie wakacyjnym każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 436 pociągów PKP Intercity – o 11 więcej niż w ostatnim roku przed pandemią. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenia sezonowe, które ułatwią dojazd do najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Rozkład jazdy, który będzie obowiązywać przez cały okres wakacji wejdzie w życie w niedzielę 12 czerwca.

02.06.2022
16:19
Ceny paliwa oszalały, ludzie szukają alternatywy. PKP Intercity szykuje więcej pociągów w wakacje
REKLAMA

Tegoroczna oferta PKP Intercity na wakacje przynosi nie tylko więcej pociągów niż rok temu, lecz także więcej niż w czasie ostatnich wakacji przed pandemią. Latem 2019 roku przewoźnik uruchamiał każdego dnia średnio 425 pociągów, w te wakacje liczba ta wzrośnie do 436.

REKLAMA

Tego lata podróżni będą mieć do dyspozycji 27 par połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem. To wzrost o 3 pary od 2019 roku, a czas przejazdu dla najszybszych pociągów poprawi się o około 26 minut.

Mieszkańcy stolicy będą mieć do wyboru także więcej par pociągów z i do Kołobrzegu – w te wakacje będzie ich 10, w 2019 – 6. Podróże na tej trasie będą teraz ponad 20 minut krótsze.

Także poznaniacy będą mieć więcej możliwości dojazdu do nadmorskiego kurortu. Z 3 do 5 wzrośnie liczba par pociągów łączących Poznań i Kołobrzeg, a czas przejazdu między tymi miastami skróci się z ok. 4 godzin do ok. 3,5 godziny.

PKP Intercity zwiększa siatkę połączeń

Warszawę i Lublin połączy tego lata 15 par pociągów z czasem przejazdu ok. 2 godziny, podczas gdy jeszcze 3 lata temu na tej trasie jeździło ich 8, a podróż między miastami zajmowała ok. 3 godziny.

Z szybszych przejazdów można także korzystać na trasie Warszawa – Olsztyn (skrócenie czasu o ok. 15 minut) oraz Warszawa – Kielce (skrócenie czasu o ok. 20 minut). Stolicę Polski i stolicę województwa świętokrzyskiego połączy w te wakacje 7 par pociągów (4 w 2019 roku).

Porównując lato 2019 do tegorocznych wakacji, pasażerowie będą korzystać z blisko 50 minut krótszych podróży między Wrocławiem a Trójmiastem oraz między Wrocławiem a Poznaniem.

Obecna oferta PKP Intercity przynosi także wzrost liczby pociągów obsługujących obydwie trasy. Więcej par połączeń przewoźnik zaoferuje również między Krakowem a Trójmiastem.

Porównując wakacje 2019 do tegorocznych nie sposób nie zauważyć dużego rozwoju oferty na trasie Kraków – Górny Śląsk, na której liczba par połączeń wzrośnie z 4 do 22, oraz na trasie Kraków – Wrocław, na której liczba par pociągów zwiększy się z 12 do 17. Czas przejazdu na pierwszej z nich będzie krótszy o blisko godzinę.

PKP Intercity cały czas zwiększa dostępność do swoich usług. Podczas wakacji w 2019 roku w siatce połączeń przewoźnika było 389 ośrodków, a tego lata pociągi PKP Intercity będą zatrzymywać się już w 414 miastach i miejscowościach.

Pociągiem nad morze

Wraz z początkiem szkolnych wakacji na tory wyjadą codzienne, dodatkowe pociągi sezonowe ułatwiające dojazd nad morze z różnych rejonów Polski. PKP Intercity uruchomi także kilka nowych połączeń w wakacyjne weekendy.

Więcej pociągów będzie jeździć do Kołobrzegu. W miesiącach letnich pasażerowie będą mieć do dyspozycji drugie połączenie Express InterCity Premium (EIP) z Krakowa przez stolicę

i Trójmiasto na Pomorze Środkowe. Kraków i Kołobrzeg, kursując przez m.in. Łódź, połączy także skład IC Bursztyn. Podobnie jak nowy pociąg IC Krakowianka, który ze stolicy Małopolski do nadmorskiego kurortu pojedzie przez m.in. Katowice i Poznań. Katowiczanie do Kołobrzegu będą mogli podróżować także składem EIC Fregata, a EIC Posejdon zapewni dodatkowy dojazd do Kołobrzegu z Warszawy.

Dodatkową możliwość dojazdu ze Śląska do nadmorskiego kurortu stworzy pociąg TLK Pirat kursujący z i do Bohumina. W wakacyjne weekendy będzie kursować także nocny pociąg IC Słupia, który połączy Kołobrzeg z Łodzią przez Warszawę. Nocny przejazd z Lublina do Kołobrzegu zapewni grupa wagonów włączana do pociągu TLK Ustronie.

Pociągami PKP Intercity będzie można podróżować także na Hel. Sezonowe połączenie ekspresowe EIC Jantar zapewni dojazd z Warszawy. Z Przemyśla – przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Trójmiasto – będzie jeździć skład Artus, któremu podniesiona zostanie kategoria z TLK na IC.

Począwszy od Krakowa, taką samą trasą pojedzie pociąg TLK Rozewie. Pociąg TLK Mierzeja łączący Hel z Lublinem będzie teraz kursować w porze dziennej, a nie nocnej, jak do tej pory. Wakacyjny pociąg będzie odjeżdżać z Lublina po godzinie 8:00 i dojeżdżać na Hel po godzinie 17:00.

TLK Wydmy z Bohumina i TLK Korsarz z Krakowa przez Łódź będą jeździć na Hel, prowadząc jednocześnie grupę wagonów bezpośrednich do Łeby (przełączanych w Gdyni). Warszawę z Łebą połączy pociąg TLK Delfin.

Na okres wakacji PKP Intercity zwiększy także liczbę połączeń do Ustki. Oprócz stałych pociągów IC Przemyślanin oraz IC Szyndzielnia pasażerowie będą mogli skorzystać ze składu IC Gwarek, kursującego z Katowic oraz TLK Jamno z Wrocławia.

Obydwa pociągi pojadą przez Poznań. Nowością na torach będzie weekendowy pociąg IC Lazur, który umożliwi pasażerom z Łodzi i Warszawy bezpośredni dojazd do Ustki.

Dodatkowe pociągi do Trójmiasta

Szczególnie w okresie wakacyjnym wyjazdy do Trójmiasta cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlatego w największych szczytach przewozowych PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi, które zwiększą częstotliwość połączeń między Trójmiastem a Warszawą.

Skład EIC Kaszub będzie kursować w długi weekend 16-19 czerwca, z kolei pociąg EIC 1540/5140 stworzy dodatkowe możliwości podróżowania w długie weekendy (16-19 czerwca oraz 13-15 sierpnia), a także w okresie, w którym w Gdyni zaplanowano festiwal muzyczny (29 czerwca – 2 lipca).

W wakacyjne weekendy pojawi się dodatkowe połączenie Dolnego Śląska z Trójmiastem – zapewni je skład IC Lednica, który pojedzie w wydłużonej relacji do i z Wrocławia.

Dodatkowe połączenie do Świnoujścia zyskają mieszkańcy Warszawy, jak również województw łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Gałczyński, kursującego na co dzień między stolicą a Szczecinem.

Powrót połączeń do Zakopanego

Od 25 czerwca br. na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również kursujące w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia TLK Karpaty i TLK Małopolska.

Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź.

Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC Halny (od czerwca w wyższej kategorii). Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza. IC Podhalanin połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Podróżni jadący do zimowej stolicy Polski nie będą korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka. Wszystko ze względu na intensywne prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków – Zakopane, które objęły remont torowiska na stacji Zakopane.

Informacje poświęcone organizacji ruchu pociągów do i z Zakopanego dostępne są i stale aktualizowane na stronie intercity.pl. Dodatkowo, codziennie od 25 czerwca do końca sierpnia do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni.

Prace modernizacyjne kolejowej „zakopianki” trwają etapami, tak by zapewnić podróżnym możliwość bezpośredniego dojazdu pod Tatry w sezonie zimowym oraz letnim. Efektem inwestycji ma być skrócenie czasu podróży o ponad godzinę.

Góry to nie tylko Zakopane

Oferta PKP Intercity obejmuje również inne górskie regiony. Do Kotliny Kłodzkiej można dojechać m.in. pociągiem TLK Kormoran relacji Olsztyn – Polanica-Zdrój – Olsztyn. Do końca lipca do Szklarskiej Poręby w Karkonoszach zawiozą podróżnych startujące z Warszawy pociągi IC Śnieżka, TLK Orzeszkowa oraz TLK Karkonosze.

W sierpniu będą kursować pomiędzy stolicą a Jelenia Górą, a dojazd do Szklarskiej Poręby zapewnią autobusy komunikacji zastępczej. Pociągi TLK Małopolska i TLK Karpaty, a w weekendy dodatkowo IC Malinowski, zapewnią dojazd do Krynicy Zdroju.

Chętni na podróż w Bieszczady mają do dyspozycji połączenia TLK Bieszczady i TLK Wetlina, które docierają do Zagórza, a w weekendy także do Łupkowa.

Pociągiem także na Mazury

Do Giżycka, nazywanego często żeglarską stolicą Polski, można dojechać pociągami IC Mamry z Wrocławia przez m.in. Poznań, Toruń i Olsztyn oraz IC Niegocin z Trójmiasta. Składy IC Rybak relacji Szczecin – Białystok – Szczecin oraz TLK Biebrza relacji Warszawa – Gdynia – Warszawa zapewniają dojazd do Szczytna, Rucianego-Nidy i Pisza.

Powrót pociągów kategorii EIC

1 lipca do kursowania w kategorii EIC wracają pociągi, które od 11 marca jeżdżą tymczasowo jako IC. Zmiana dotyczy składów: Chrobry, Berolinum, Spree, Wisła, Odra oraz Varsovia. Od 12 czerwca do kategorii EIC wróci weekendowy pociąg Klimczok, a także łączący Warszawę z Trójmiastem Neptun.

Uwaga na zmiany w rozkładzie spowodowane modernizacją linii kolejowych

W okresie wakacyjnym kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy.

Kolejne prace wymuszają zmiany w sterowaniu ruchem kolejowym w okresie od 22 sierpnia do 3 września. Ze względu na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa ruchu pociągów wydłużony zostanie czas jazdy składów jadących z kierunku zachodniego, co tym samym ograniczy przepustowość linii.

W związku z tym kilkadziesiąt pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, a kilkanaście musi zostać odwołanych w okresie 22 sierpnia – 3 września.

Pociągi odwołane w całej relacji:

  • EIP 1600 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 5:34) – Wrocław Główny (przyjazd o 9:55);
  • EIP 1650 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 9:19) – Wrocław Główny (przyjazd o 13:34);
  • EIP 6100 relacji Wrocław Główny (wyjazd o 16:57) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 21:01);
  • EIP 1300 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 6:27) – Kraków Główny (przyjazd o 9:24);
  • EIP 1304 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 14:39) – Kraków Główny (przyjazd o 17:45);
  • EIP 3100 relacji Kraków Główny (wyjazd o 6:49) – Warszawa Wschodnia (przyjazd o 9:48);
  • IC Marszałek Piłsudski 13110 relacji Warszawa Wschodnia (wyjazd o 16:34) – Kraków Główny (przyjazd o 20:53);

Odwołane na części trasy zostaną:

  • EIP 4506 relacji Gliwice (wyjazd o 6:14) – Gdynia Główna (12:28) – odwołany na odcinku Gliwice – Warszawa;
  • EIP 4500 relacji Gliwice (wyjazd o 14:31) – Gdynia Główna (20:42) – odwołany na odcinku Gliwice – Warszawa;
  • EIP 5400 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 7:30) – Gliwice (13:49) – odwołany na odcinku Warszawa - Gliwice;
  • EIP 5404 relacji Gdynia Główna (wyjazd o 13:29) – Gliwice (20:36) – odwołany na odcinku Warszawa - Gliwice;
  • EIP 3506 relacji Kraków Główny (wyjazd o 9:47) – Gdynia Główna (15:51) – odwołany na odcinku Kraków – Warszawa.

Prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne wymuszają też zamknięcia jednego z torów na bardzo obciążonych ruchem odcinkach Centralnej Magistrali Kolejowej (linia nr 4) i linii kolejowej nr 8.

Prowadzone prace inwestycyjne i ruch jednotorowy na części trasy wymuszą wydłużenie czasu jazdy pociągów. Te tymczasowe zmiany obejmą połączenia kategorii EIP pomiędzy Warszawą a Krakowem, dla których czas przejazdu będzie do około 40 minut dłuższy oraz na trasie Warszawa – Wrocław, na której składy Pendolino będą jechać do około 30 minut dłużej.

Informacja dla podróżnych

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 12 i 13 czerwca na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator.

Nowe miejsca sprzedaży biletów PKP Intercity

Sieć sprzedaży biletów PKP Intercity rozszerza się o kolejnego partnera. Po aplikacji mPay podróżni zyskują możliwość kupienia biletów przewoźnika w serwisie e-podróżnik.pl. Oferta jest już dostępna.

Na platformie e-podróżnik.pl, należącej do firmy Teroplan, dostępne są obecnie bilety wielu przewoźników autobusowych i kolejowych. Podróżni korzystający na części trasy z przejazdu pociągiem PKP Intercity, a na drugiej części z usług innego przewoźnika, którego oferta jest także dostępna na platformie, będą mogli w jednej transakcji nabyć i opłacić bilety obu przewoźników.

Obecnie w serwisie e-podróżnik.pl można bezpośrednio zakupić bilety PKP Intercity z rezerwacją miejsca siedzącego. Do wyboru jest miejsce w Strefie Ciszy, dostępne są wszystkie ulgi oraz opcje Bilet Rodzinny i Duża Rodzina, które oferuje przewoźnik.

W razie potrzeby, po zakupie, pasażer może samodzielnie zmodyfikować bilet - zmienić nazwisko podróżnego lub wymienić bilet na inny. Kolejnym krokiem we współpracy PKP Intercity i firmy Teroplan będzie umożliwienie nabywania biletów na przejazd środkami różnych przewoźników w ramach Pakietu Podróżnika, nad czym trwają obecnie prace.

REKLAMA

E-podróżnik.pl to kolejna partnerska platforma, na której pasażerowie mogą kupić bilety na połączenia PKP Intercity. Od 31 maja br. taką możliwość daje również aplikacja mPay.

Współprace zostały nawiązane w ramach nowego modelu sprzedaży agencyjnej, który PKP Intercity wprowadziło we wrześniu 2021 r. Wyróżnia się on ujednoliconymi warunkami handlowymi dla wszystkich partnerów, co znacznie upraszcza kwestie formalne związane z rozpoczęciem współpracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA