Jest pierwszy Omikron w Polsce. Nauka zdalna i obostrzenia mogą zostać na dłużej

Pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Polsce odnotował sanepid w Katowicach. Informację tę jako pierwszy podał wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Wygląda na to, że właśnie realizuje się scenariusz, o którym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski – płynne przejścia z czwartej fali epidemii do piątej za sprawą wybitnie zaraźliwego Omikrona.

O, jest już – napisał lapidarnie prof. Krzysztof Pyrć, publikując na Twitterze kartę badania wirusologicznego przeprowadzonego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Ministerstwo Zdrowia już potwierdziło wykrycie wirusa w wersji Omikron przez WSSE Katowice i poinformowało, że mutacja ta została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. Główny Inspektorat Sanitarny podjął niezbędne działania – zapewnił resort.

Ostrożność nie wystarczyła

Jak podaje resort Adama Niedzielskiego, obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Zapewniła w czasie wywiadu epidemiologicznego, że w Polsce mieszkała sama, a bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju. W trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski – informuje MZ.

Bizblog.pl poleca

Dotychczasowe dane dotyczące Omikrona wskazują, że zakażenia tym wariantem mają z reguły łagodniejszy przebieg niż przy Delcie, ale transmisja wirusa następuje o wiele szybciej i często pomimo izolacji zakażonego i innych środkach ochronnych. Co gorsza, w przypadku Omikrona znacznie częściej dochodzi do ponownego zakażenia po przechorowaniu covidu.

Łagodniejszy i groźniejszy

Jak wskazuje dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19, taki charakter nowego wariantu paradoksalnie sprawia, że jest groźniejszy. Nawet jeśli okaże się, że Omikron jest 2 razy łagodniejszy niż delta, to przez swoją zakaźność może wyrządzić więcej krzywdy. Ludzie będą się mniej go bać, mniej chronić i zachoruje więcej osób oraz sumarycznie umrze więcej ludzi – stwierdził w czwartek w Radiu Zet.

Od 15 grudnia w Polsce obowiązują zaostrzone restrykcje, które polegają na zamknięciu dyskotek i klubów, a także ograniczeniu do 30 proc. obłożenia w hotelach, placówkach gastronomicznych czy kinach – limit nie dotyczy tylko osób w pełni zaszczepionych. Od 20 grudnia do 9 stycznia obowiązuje też tryb nauczania zdalnego w szkołach podstawowych i średnich.

Są spóźnione, niedopracowane, pozorne. Nie działają. Widzimy to przecież wyraźnie na podstawie danych epidemiologicznych

– ocenił obowiązujące obostrzenia dr Grzesiowski.

Nauczanie zdalne na razie wprowadzono w wariancie bezbolesnym, bo przypadło głównie na czas, gdy dzieci i tak mają przerwę świąteczno-noworoczną. Wiele jednak wskazuje na to, że nauka zdalna zostanie przedłużona po 9 stycznia.

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że to właśnie otwarte szkoły ponownie stanowią największym zagrożeniem epidemicznym. Należałoby w bardzo szybkim tempie, a właściwie od jutra zastanowić się, co robimy ze szkołami i edukacją – stwierdził dr Grzesiowski. Jak pokazała fala obecna, czego nikt nie chce oficjalnie przyznać, to szkoły były głównym mechanizmem przenoszenia wirus – dodał.

Francja zamyka się dla Brytyjczyków

Niepokojące są dane napływające z Wielkiej Brytanii, gdzie liczba zakażeń Omikronem rośnie w błyskawicznym tempie i wariant ten stanowi już niemal połowę wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem. W środę władze brytyjskie poinformowały o ponad 78 tysiącach zakażeń w ciągu doby, co jest absolutnym rekordem w tym kraju od początku pandemii.

Reagując na eksplozję Omikrona na wyspach, Francja już zdecydowała o wprowadzeniu surowych ograniczeń dla osób podróżujących do i z Wielkiej Brytanii od tego weekendu. W ten sposób rząd w Paryżu chce zahamować rozprzestrzenianie się tego wariantu na terytorium Francji.