Philip Morris wspiera walkę z epidemią. Zasila polską ochronę zdrowia i kupuje sprzęt

Philip Morris Polska przeznaczył 4 mln zł na walkę z SARS-CoV-2. Zakupił sprzęt i przekazał polskiej służbie zdrowia znaczne wsparcie materialne. Uruchomi też produkcję płynu do dezynfekcji.

Philip Morris Polska przeznaczył 4 mln zł na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2. Koncern wspomoże polską służbę zdrowia bezpośrednio oraz poprzez organizacje pożytku publicznego, prowadzące zbiórki dla personelu medycznego i placówek medycznych w całej Polsce – poinformował ISBNews.

Mierzejewski służy zdrowiu

Firma sfinansowała zakup aparatury diagnostycznej do przeprowadzania testów molekularnych SARS-CoV-2, wraz z tysiącem ekspresowych testów genetycznych o wysokiej czułości: Xpert Xpress SARS-CoV-2.

Dzięki przekazanym przez Philip Morris Polska funduszom w wysokości 4 mln zł, do polskich szpitali trafi m.in. najnowocześniejsza, zautomatyzowana aparatura medyczna i precyzyjne testy genetyczne na obecność koronawirusa. Darowizna wesprze również organizacje trzeciego sektora, pozwalając im na sfinansowanie zakupów sprzętu i środków ochrony osobistej dla personelu medycznego, w tym m.in.: pakietów ochrony biologicznej, maseczek ochronnych z filtrami, rękawiczek, przyłbic, gogli ochronnych, kombinezonów oraz środków dezynfekcyjnych.

– powiedział Michał Mierzejewski, prezes i dyrektor zarządzający Philip Morris Polska.

Bizblog.pl poleca

Komora laminarna i system pobierania próbek

Z przekazanych przez firmę środków zakupiona została komora laminarna klasy 3 Gene Xpert XVI, działająca w pełni zamkniętym systemie i pozwalająca diagnostom oraz personelowi laboratorium na bezpieczną pracę w całkowicie sterylnych warunkach.

Udzielone wsparcie pozwoli też na zakup dziesięciu zestawów systemu pobierania próbek od pacjentów – po 100 sztuk każdy – jak również dwóch chłodziarek laboratoryjnych i zamrażarki laboratoryjnej.

To najnowocześniejsze technologie, dzięki którym polskie placówki medyczne będą mogły wykonywać testy samodzielnie, rekomendowaną metodą amplifikacji kwasów nukleinowych (NAAT), w technice RT-PCR. Pozwala to na uzyskanie precyzyjnego wyniku w czasie rzeczywistym, w ciągu zaledwie kilku godzin, a nie dni, od momentu pobrania próbki od pacjenta. To obecnie najszybsza i najbardziej wiarygodna forma diagnozowania COVID-19 na świecie. Specjalistyczna aparatura pozwoli szpitalom na przeprowadzanie większej liczby takich testów w ciągu doby, co z kolei pomoże w odciążeniu innych jednostek polskiej służby zdrowia

– skomentował prezes PMP.

Żel Philip Morris z Krakowa

Philip Morris Polska przestawił część linii produkcyjnej fabryki w Krakowie na produkcję płynu dezynfekującego, który docelowo zostanie przekazany jako darowizna na rzecz placówek służby zdrowia.

Testy zakończyły się pomyślnie, a Philip Morris Polska otrzymał zgodę ze strony Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w tym zakresie

– poinformował Michał Mierzejewski.

Fabryka Philip Morris International w Krakowie jest największym centrum produkcyjnym PMI w Europie i jednym z najnowocześniejszych i największych na świecie. Blisko 70 proc. produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport i jest sprzedawana na ponad 60 rynkach na całym świecie.