Może holować topiących się ludzi albo szukać zaginionych dzieci na plaży. Tworzy go warszawska firma

Corocznie w Polsce toną setki ludzi. Wykorzystanie drona patrolującego plaże i wody przybrzeżne może pomóc w ocaleniu wielu z nich. Z drona firmy Pelixa korzystają już jednostki WOPR, a także porty w Gdyni i Gdańsku.

Polski dron najlepiej sprawdza się wszędzie tam, gdy liczy się czas dotarcia, zwłaszcza do trudnodostępnego obiektu, gdzie najpierw trzeba odnaleźć osobę poszkodowaną lub zaginioną, a wysłanie ratownika jest zbyt niebezpieczne.

Nasz dron lata nawet wtedy, gdy załoga śmigłowca odmawia lotu ze względu na złe warunki pogodowe. Oczywiście może to wynikać z innego poziomu akceptowalnego ryzyka ze względu na brak załogi, jednak jeszcze 3 lata temu służby podważały sprawność dronów w czynnościach operacyjnych – mówi w rozmowie z Bizblogiem Sebastian Nowicki, COO Pelixara.

Bizblog.pl poleca

Dron może dostarczać środki ratownicze, ale samodzielnie również może uczestniczyć w akcji. Może podlecieć w okolice tonącego, zrzucić linę z bojką i zacząć go holować, np. do najbliższego bezpiecznego miejsca. To jedyny dron z taką funkcją na rynku.

pol

Dron może holować do brzegu osobę ważącą nawet 150 kg

Dron może przenosić nawet 5-kilogramowy ładunek na dystansie 15 kilometrów. Może latać przez 30 min z maksymalną prędkością 110 km/h i przy wietrze dochodzącym maksymalnie do 80 km/h. Na jego pokładzie znajdziemy kamerę RGB i termowizyjną z opcjonalnym zoomem optycznym.

Wkrótce do zestawu dołączy sztuczna inteligencja, Pelixar pracuje bowiem nad rozwiązaniem do rozpoznawania i wskazywania pilotowi potencjalnych tonących lub rozbitków.

Warsztaty SAR – Sopot 20-22.04Wczoraj zakończyły się 3.dniowe intensywne warsztaty z zadań Poszukiwań i Ratownictwa z…

Posted by Pelixar S.A. on Saturday, April 23, 2022

Funkcje ratunkowe to jednak zaledwie część możliwości drona. Z powodzeniem można go bowiem dostosowywać do własnych możliwości i modyfikować bez utraty gwarancji. Własny model w swoim garażu posiada choćby Katedra Geodezji Politechniki Gdańskiej. Uczelnia nabyła drona w ramach projektu monitoringu zanieczyszczenia światłem i wyposażyła w czujnik jasności nieba.

Polskie drony za granicą

Pelixar już teraz sprzedaje swoje drony poza Polską. Obecnie koncentruje się jednak na wyjazdach zagranicznych na zachód Europy, gdzie demonstruje możliwości drona w celu pozyskania dystrybutorów. Wśród klientów znajdą się nie tylko jednostki ratowniczy i badawcze, ale również przemysłowe. Już teraz z dronów korzystają bowiem porty w Gdyni i Gdańsku.