Paszporty covidowe. We wtorek rozporządzenie pozwalające na weryfikację zaszczepienia

Rozporządzenie umożliwiające weryfikację certyfikatów covidowych przez przedsiębiorców pojawi się we wtorek. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że już w najbliższą środę wchodzi w życie limit 30 proc. zajętych miejsc w gastronomii, hotelach czy kinach, który nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych.

Wojciech Andrusiewicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wyjaśnił, że w rozporządzeniu pojawi się dokładne wskazanie, na czym ma polegać udowodnienie, czy jesteśmy osobą zaszczepioną, czy mamy certyfikat covidowy.

W razie wątpliwości przedsiębiorców, jak konkretnie ma wyglądać procedura weryfikacji statusu zaszczepienia ich klienta, właściwą interpretację ma przedstawić sanepid.

Jeżeli od 15 grudnia wchodzą ostrzejsze limity do 30 proc. do restauracji, hoteli, będzie wskazanie, że jeżeli klient zechce wejść ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy – powiedział rzecznik MZ. Czyli klient jest zobowiązany, jeśli zechce wejść. Jeżeli nie, nie musi niczego okazywać – podkreślił.

Bizblog.pl poleca

Przedstawiciel resortu Adama Niedzielskiego poinformował, że projekt rozporządzenia został wysłany z Ministerstwa Zdrowia na obieg Rady Ministrów i powinien pojawić się we wtorek. Nowe przepisy prawdopodobnie zaczną obowiązywać o północy z wtorku na środę.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzianym tydzień temu zaostrzeniem restrykcji covidowych od 15 grudnia zostanie obniżony limit obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach z 50 do 30 proc i nie będzie obejmował osób zaszczepionych, „zweryfikowanych przez przedsiębiorcę”.

Rozporządzenie umożliwiające weryfikację paszportów covidowych przyda się zwłaszcza w noc sylwestrową, ponieważ 31 grudnia i 1 stycznia będą mogły otworzyć się zamknięte od najbliższej środy dyskoteki i kluby. Będzie tam obowiązywał limit 100 osób, który oczywiście nie będzie obejmował osób zaszczepionych.

Preferencje na papierze

Zróżnicowanie sytuacji osób zaszczepionych i niezaszczepionych od dawna było poważnym problemem ze względu na brak przepisów umożliwiających przedsiębiorcom żądania świadectwa szczepienia, ale sytuacja stała się wręcz kuriozalna po wprowadzeniu limitu 50 proc. od 1 grudnia oraz po zapowiedzi obniżenia tego limitu do 30 proc.

Także w kinach, teatrach, obiektach sportowych i obiektach sakralnych limit obłożenia wynosi 30 proc. Tutaj także limit nie dotyczy osób zaszczepionych. W kinach dodatkowo będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. Z kolei w transporcie zbiorowym będzie można zająć maksymalnie 75 proc. dostępnych miejsc.