Unijne paszporty covidowe klepnięte. Od 1 lipca odczujemy przywilej bycia zaszczepionym

Podpisami przewodniczących Parlamentu Europejskiego, Rady UE oraz Komisji Europejskiej zakończył się proces legislacyjny dotyczący unijnych certyfikatów covidowych, dzięki którym już tego lata mamy podróżować bez strachu przed pandemią.

Już nic nie stanie na przeszkodzie w tym, żeby od 1 lipca 2021 r. zaczęły obowiązywać w całej UE paszporty covidowe, czyli unijne certyfikaty, dzięki którym będzie można podróżować po Unii bez groźby ani obowiązkowych testów, ani kwarantanny. 

Bizblog.pl poleca

Podpisana dzisiaj ustawa umożliwi nam bezpieczniejsze podróżowanie tego lata

– czytamy w komunikacie prasowym służb unijnych.

Paszporty covidowe: trzy rodzaje

Taki paszport covidowy będzie występował w trzech rodzajach. Pierwszy przeznaczony jest dla osób w pełni już zaszczepionych. W polskich punktach szczepień już teraz wydawany jest w formie wydruku papierowego, zaraz po zabiegu. Kody QR z Unijnym Certyfikatem COVID można już też wygenerować na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później ma być to też możliwe w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Zgodnie z podpisanym właśnie rozporządzeniem paszport covidowy otrzyma każdy obywatel UE maksymalnie 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki. I będzie on ważny przez rok. Otwierający pandemiczne granice kod QR będą mogły też otrzymać ci, którzy posiadają negatywny wynik testu na COVID-19. W tym przypadku paszport covidowy będzie jednak ważny tylko przez 48 godzin od otrzymania wyniku testu. W końcu na paszport covidowy mogą też liczyć ozdrowieńcy. Wydawany będzie po 10 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu i będzie ważny przez kolejne 180 dni.

Bezpłatny kod QR ważny w całej UE

Paszporty covidowe z kodem QR wskazującym, że jego okaziciele nie są żadnym zagrożeniem epidemiologicznym, będą dostępne dla wszystkich obywateli UE. Certyfikaty będą bezpłatne i dostępne we wszystkich językach urzędowych państw członkowskich Unii. Wcześniej te zobowiązały się, że nie będą wprowadzać dodatkowych ograniczeń w podróżach dla posiadaczy paszportów covidowych. Nie będzie więc sytuacji, w której unijny certyfikat pozwoli bez przeszkód podróżować do Hiszpanii czy Grecji, ale w np. Bułgarii bez kwarantanny i tak się nie obejdzie. Wszędzie mają być takie same zasady. 

No, chyba że dany kraj musi – ze względu na ochronę życia publicznego – wprowadzić pewne wewnętrzne obostrzenia. Podobnie zresztą będzie z samym wydawaniem paszportów covidowych. Podpisane rozporządzenie w tej sprawie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Ale założono też sześciotygodniowy okres wprowadzania tych unijnych certyfikatów dla państw, które bedą potrzebowały do tego więcej czasu.