Twój paszport covidowy szybciej straci ważność. Unia zmieniła przepisy

Już nie rok, lecz dziewięć miesięcy będzie ważny unijny certyfikat covidowy. Bruksela chce bardziej zmotywować obywateli państw członkowskich do przyjmowania dawki przypominającej, dlatego we wtorek przyjęła nowe przepisy covidowe. Starsze certyfikaty nie stracą jednak ważności z dnia na dzień, bo przepisy wejdą w życie za ponad miesiąc, by dać wszystkim czas na reakcję.

Komisja przyjęła dziś przepisy dotyczące unijnego cyfrowego certyfikatu covidowego, ustanawiając wiążący okres akceptacji 9 miesięcy (dokładnie 270 dni) świadectw szczepień do celów podróży wewnątrzunijnych – podała we wtorek Komisja Europejska. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 lutego.

O tym, że Bruksela przymierza się do skrócenia ważności paszportów covidowych, by podkręcić tempo przyjmowania dawek przypominających szczepionki na covid, pisaliśmy już miesiąc temu. Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie dążyć do ujednolicenia przepisów obowiązujących w 27 krajach.

Bizblog.pl poleca

Kampanie szczepienia dawką przypominającą powinny przebiegać tak szybko, jak to możliwe, aby jak najwięcej obywateli było chronionych dodatkową dawką, a nasze certyfikaty pozostały kluczowym narzędziem w podróżowaniu i ochronie zdrowia publicznego – powiedziała Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Dlaczego akurat dziewięć miesięcy? Taka ważność certyfikatu została ustalona po to, by zmotywować państwa unijne do wprowadzenia zasad, według których dawka przypominająca jest ordynowana najpóźniej pół roku po pełnym zaszczepieniu. Dodatkowe trzy miesiące są po to, by poszczególne kraje miały czas na zapewnienie szczepionek wszystkim chętnym obywatelom.

Komisja Europejska podkreśla, że nowe zasady dotyczące paszportów covidowych dotyczą tylko podróżowania pomiędzy krajami członkowskimi, ale zachęca rządy do tego, by ważność tych certyfikatów na użytek wewnętrzny została ujednolicona w imię przejrzystości zasad z punktu widzenia obywateli.

Dziewięciomiesięczny okres akceptacji świadectw szczepień da obywatelom i przedsiębiorstwom pewność, której potrzebują podczas planowania podróży – powiedział Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości. Teraz to od państw członkowskich zależy, czy środki wspomagające zostaną szybko wprowadzone, aby chronić nasze zdrowie i zapewnić bezpieczne podróżowanie – dodał.